Všetky vlastnosti a predpoklady kandidáta nie je možné určiť len zo životopisu a pohovoru. Niekto, kto sa javí ako ideálny uchádzač, nakoniec nemusí byť vôbec dobrou voľbou pre vašu spoločnosť. Aby ste to nezistili príliš neskoro, je dobré požiadať o referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov.
Referencie na pracovníka môžu byť v skutočnosti oveľa dôležitejšie, ako si mnohí myslia. Veď aj keď robíte prvý nákup na e-shope alebo si chcete zájsť do novej reštaurácie, hľadáte recenzie. Prečo sa teda k náboru nepostaviť podobným spôsobom? Oplatí sa vám to – vyberiete toho najlepšieho uchádzača a predídete možným budúcim problémom.
Primárnym účelom odporúčania z minulých zamestnaní je zaistiť, aby kandidát bol skutočne tým pravým pre vašu spoločnosť a ponúkanú pozíciu. Určité riziká pri prijímaní nových pracovníkov existujú vždy, ale referencie ich môžu zmierniť. Môže sa ukázať, že napriek prvému dobrému dojmu nemusí byť kandidát vhodný na dané pracovné miesto. Existuje ale aj druhá možnosť. Uchádzač s menej pôsobivým životopisom a skúsenosťami sa nakoniec vo svetle získaných informácií môže ukázať ako úplne perfektná voľba.
Určite je vhodné pripraviť si otázky vopred a dobre si ich premyslieť. Ľudia, ktorí môžu referencie poskytnúť, sú niekedy zaneprázdnení alebo príliš struční a rozhovor sa tak uzavrie veľmi rýchlo. Preto je potrebné ako prvé položiť tie najdôležitejšie otázky, aby ste neprišli o odpovede, ktoré potrebujete.
Začnite tým, že sa spýtate, ako dlho kontaktná osoba spolupracovala s vaším uchádzačom a na akej pozícii. Táto informácia vám naznačí, akú dôležitosť môžete dať poskytnutej referencii.
Aké otázky by ste teda mali položiť pri získavaní referencií na potenciálne nového pracovníka vašej spoločnosti? Zo skúseností personalistov vyplýva, že by ste nemali zabudnúť požiadať o tieto informácie:
Položenie tejto otázky vám môže pomôcť zistiť, aké schopnosti a zručnosti by kandidát mohol priniesť vašej spoločnosti. Aj keď už ste od neho odpoveď na túto otázku počuli na pohovore, je dobré získať aj nezávislé stanovisko. Berte pritom ohľad na to, či referenciu poskytuje spolupracovník, alebo manažér, pretože každý bude mať iný uhol pohľadu. „Skvelý chalan“ podľa jedného môže byť „trochu pomalší“ očami druhého.
Pýtať sa aj na slabé stránky je dôležité. Táto otázka by však nemala slúžiť na získanie dôvodov na vyradenie kandidáta. Má určiť, či sú jeho slabiny skutočne kritickým problémom pre danú pozíciu alebo či by aj s nimi mohol na novom mieste dobre fungovať.
Odpoveď na túto otázku môže poskytnúť predstavu o tom, ako kvalitne kandidát plní svoje pracovné povinnosti, vypovedá o jeho iniciatíve a angažovanosti a tiež o tom, ako by zvládol výzvy na svojej novej pozícii.
Položenie tejto otázky pomôže identifikovať, či je uchádzač vhodný na danú pozíciu z hľadiska osobného charakteru a pracovného štýlu. Môžete zistiť, či je úspešnejší pri práci v skupine, alebo keď pracuje sám. A tiež to, či je produktívnejší pri práci pod dohľadom, alebo odvádza lepší výkon pri samostatnom plnení úloh.
Je veľa dôvodov, prečo ľudia hľadajú novú prácu. Kým uchádzači sami môžu vysvetliť svoje dôvody počas pohovoru, referencie prinesú vonkajší pohľad na situáciu. Ale aj keby bol kandidát zo svojej predchádzajúcej pozície prepustený, neznamená to, že by mal byť automaticky vyradený. Je možné, že mu nesadla práca alebo nezapadol do kolektívu. Vždy záleží na konkrétnych dôvodoch.
Ak dostanete na túto otázku kladnú odpoveď, vypovedá to o schopnostiach a pracovnej morálke uchádzača. Ak by však firma nehodlala svojmu niekdajšiemu pracovníkovi ponúknuť miesto, veľmi pozorne si vypočujte, z akých dôvodov by to bolo. Môžete sa dozvedieť informácie, ktoré by vás mali priviesť k ostražitosti a prehodnoteniu prijatia kandidáta. Rozhodujte sa však uvážlivo, pretože dotyčný síce mohol byť nevyhovujúci pre danú spoločnosť, ale pre prácu vo vašej firme sa môže hodiť oveľa lepšie.