Prvýkrát od začiatku pandémie je najatraktívnejšou pozíciou v cestovnom ruchu opäť predajca leteniek 

11. júla 2023
5/5
3 min

Pred pandémiou bola suverénne najatraktívnejšou pozíciou v oblasti gastra a cestovného ruchu na základe reakcií na pracovné ponuky predajca/predajkyňa leteniek resp. zájazdov. Cestovanie do zahraničia je už opäť naplno rozbehnuté, a tak sa táto pozícia tento rok vrátila na čelo rebríčka.  

Leto je v plnom prúde, čo je pre oblasť gastra, cestovného ruchu a hotelierstva hlavná sezóna. Prevádzky stále hľadajú nových zamestnancov, a to nielen prázdninových brigádnikov, ale najmä ľudí na plný úväzok, prípadne s možnosťami skráteného úväzku či práce na dohodu. Pri porovnaní množstva ponúk na Profesia.sk v mesiaci jún, čiže na začiatku letnej sezóny, bol tento rok zverejnený historicky tretí najvyšší počet – konkrétne 1563 ponúk.

Uchádzačov opäť najviac láka predaj leteniek a zájazdov 

Zatiaľ čo pred začiatkom pandémie bola pre uchádzačov o prácu najzaujímavejšia pozícia predajcu/predajkyne leteniek a zájazdov, a veľký dopyt bol aj po práci letušiek a stewardov, keď sa cestovanie do zahraničia na istú dobu prakticky zastavilo, na atraktivite nabralo povolanie sprievodcu a sprievodkyne v cestovnom ruchu. Tento rok je opäť najväčší priemerný počet reakcií na ponuky pre predajcov leteniek a zájazdov. Na jeden inzerát reaguje v priemere až 53 ľudí. 

Naopak, najťažšie obsaditeľnou je pozícia šéfkuchára resp. šéfkuchárky, na jednu pracovnú ponuku reaguje v priemere len deväť ľudí. Podobne sú na tom spoločnosti aj keď hľadajú plavčíkov a plavčíčky. Len desať reakcií príde v priemere na ponuky pre kuchárov a kuchárky.  

Tento rok je celkovo pre oblasť cestovného ruchu, gastra a hotelierstva z hľadiska množstva záujemcov úspešný. Priemerný počet reakcií na jeden inzerát je 21,7. Vyššie číslo bolo iba v roku 2020, no to ovplyvnil nízky počet ponúk na veľké množstvo pracovníkov. 

Najväčší dopyt je po kuchároch, no hľadajú aj letušky či lodníkov 

Aktuálne hľadajú firmy z oblasti gastra, cestovného ruchu a hotelierstva najviac kuchárov, na Profesia.sk je aktívnych takmer 400 ponúk. 40 percent z nich je v Bratislavskom kraji, viac ako 50 kuchárov a kuchárok hľadajú aj v Žilinskom kraji. Dopyt je aj po čašníkoch a čašníčkach, ktorých momentálne hľadajú viac ako 300. 

Ak však majú uchádzači a uchádzačky záujem aj o menej bežné pozície, spoločnosti cez Profesia.sk aktuálne hľadajú aj nových plavčíkov, lodníkov či stewardov a letušky.  

Audio nahrávka pre médiá:

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku