Rastie dopyt po upratovačkách aj opatrovateľoch seniorov. Dôvodom sú ambiciózni Slováci, aj málo zariadení pre dôchodcov

22. júla 2018
3 min

Ambiciózni a kariérne orientovaní ľudia. Aj takto sa často charakterizuje súčasná generácia zamestnancov. Tá prináša nové zvyky nielen do kolektívu u svojho zamestnávateľa, ale celkovo na pracovný trh. Aj to ukazujú čísla portálu Domelia.sk, podľa ktorého sa výrazne zvyšuje ponuka a dopyt po pomocníkoch v domácnostiach.

Kedysi to bola hanba

Neschopnosť udržiavať domácnosť v požadovanom stave sa v minulosti považovalo za hanbu. Generačné zmeny však spôsobujú, že dnes ide skôr o obraz ambiciózneho človeka s vysokou pracovnou záťažou.

Tento jav môžu využiť najmä tí, ktorí by si chceli privyrobiť malými prácami. Z údajov portálu Domelia.sk vyplýva, že profily si zakladajú aj študentky alebo mamičky, ktoré upratovaním vedia si zarobiť aj 10 eur na hodinu.

Dopyt sa výrazne zvýšil

Záujemcovia o pomoc v domácnosti si na stránke Domelia.sk môžu vyberať z jednotlivých profilov. Zároveň však majú možnosť napísať inzerát, aby sa im ozývali priamo ľudia, ktorí budú spĺňať ich vlastné kritériá. Nárast v počte inzerátov pritom potvrdzuje, že trend zháňania pomoci s udržiavaním domácností je stále silnejší.

Ak porovnáme počet inzerátov v 1. polroku 2018 s rovnakým obdobím vlani, môžeme vidieť, že dopyt narástol o vyše 100 percent.

Vyššie čísla potvrdzujú aj narastajúci problém so seniormi

Pomoc s domácimi prácami hľadajú ľudia často aj pre svojich rodičov, ktorí už tieto práce nevládzu robiť sami. Obtiaže majú najmä vtedy, ak je ich rodina vzdialená desiatky, či stovky kilometrov od nich.

Problém so seniormi sa pritom zvyšuje v pokročilom veku. Na Slovensku je totiž pretrvávajúci nedostatok zariadení pre seniorov. Ak teda rodinní príslušníci hľadajú pomoc pre svojho rodiča, či starého rodiča, musia často hľadať iné spôsoby. Možnosťou sú aj pravidelné návštevy opatrovateľa.

Za posledný rok stúpla ponuka opatrovateľov o 70 percent. V 1. polroku 2018 si tak na stránke Domelia.sk založilo nový profil presne 645 ľudí, ktorí ponúkali takúto formu pomoci.

Aktívne hľadanie opatrovateľov rapídne stúpa

Naozaj výrazne navýšenie počtov zaznamenal portál Domelia.sk aj pri inzerátoch domácností, ktoré hľadali za posledných šesť mesiacov pomoc pre seniorov.

Kým v 1. polroku 2018 išlo o takmer 200  inzerátov, vlani v rovnakom období to bolo výrazne nižšie číslo. Opatrovavteľov hľadali ľudia v 62 prípadoch.

 

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce