Rok 2021 priniesol o 100-tisíc ponúk viac ako rok predtým. Profesia sa pozrela, či to skutočne prinieslo aj ľahšie hľadanie práce

3. januára 2022

Novoročná analýza pracovného portálu Profesia.sk rozoberá, aký bol rok 2021. Zamestnávatelia v ňom uverejnili rekordný počet pracovných ponúk. To spôsobilo, že konkurencia medzi uchádzačmi o prácu klesá nielen vo vybraných, ale aj v najobľúbenejších sektoroch.

Viac ako 100-tisíc. Taký je rozdiel v počte ponúk na portáli Profesia.sk medzi rokom 2020 a 2021.

Rekordný počet príležitostí

Kým v roku 2020 uverejnili zamestnávatelia najnižší počet pracovných ponúk za dlhé roky, v roku 2021 sa situácia otočila o 180 stupňov.

Firmy za posledný rok uverejnili celkovo 292 838 pracovných inzerátov. Ide o najvyššie číslo v 24-ročnej histórii najväčšieho pracovného portálu na Slovensku.

Najviac pracovných ponúk bolo v obchode, vo výrobe, IT, doprave s logistikou a v administratíve. Prvá päťka sektorov s najvyšším počtom pracovných inzerátov sa oproti roku 2020 nezmenila.

Konkurencia medzi kandidátmi klesá

Nedávno ukončený rok 2021 priniesol nižšiu konkurenciu medzi uchádzačmi. Na jednu ponuku zareagovalo v priemere 15 ľudí. V roku 2020 to bolo až 26 kandidátov.

Zníženie priemerného počtu reakcií na ponuku spôsobil najmä rekordný počet ponúk. Celkový počet reakcií však výrazne presiahol číslo 3 milióny 200 tisíc, čo je dokonca viac ako počet reakcií z predpandemických rokov 2018 či 2017.

Profesia sa preto pozrela bližšie na to, či bolo v roku 2021 skutočne jednoduchšie nájsť si prácu aj v tých najvyhľadávanejších odvetviach. Inzeráty práce majú totiž u ľudí rôzny úspech. Najúspešnejšia ponuka v roku 2021 prilákala až 2 276 uchádzačov. Išlo o pracovnú príležitosť do Námestova, kde firma hľadala zamestnanca či zamestnankyňu na aktualizáciu produktov na e-shope.

U Slovákov vyhráva administratíva

Spomedzi jednotlivých pracovných oblastí u uchádzačov na Slovensku jednoznačne vyhráva administratíva. Spomedzi 29-tisíc ponúk z tohto odvetvia zareagovalo v roku 2021 na každú v priemere 33 ľudí.

Slováci mali v roku 2021 vysoký záujem tiež o ponuky práce v žurnalistike a médiách, ľudských zdrojoch, vrcholovom manažmente a marketingu, reklame a PR.

Je ľahšie získať prácu aj v najžiadanejšom odvetví?

Analýza Profesie rozobrala, ako sa vyvíja nielen celková konkurencia medzi uchádzačmi, ale aj počet kandidátov v najobľúbenejšom sektore.

Napriek tomu, že konkurencia je stále vysoká a pred pandémiou bola nižšia, oproti roku 2020 klesol priemerný počet reagujúcich uchádzačov pomerne výrazne. Vlani platilo, že na jednu pracovnú ponuku tu zaslalo životopis viac ako 53 ľudí. To je o vyše 20 kandidátov viac, ako je priemerný počet z roku 2021.

Situácia pre uchádzačov je pozitívnejšia v každom regióne

Spomedzi jednotlivých regiónov vidíme najväčší priemerný počet uchádzačov na administratívnu ponuku v Košickom kraji. Keď v roku 2020 pridala firma inzerát na administratívnu pozíciu v košickom regióne, dostala v priemere až 61 životopisov. Dnes je situácia z pohľadu ľudí lepšia. Na ponuku práce zareaguje v priemere 44 kandidátov.

Medziročný pokles v priemernom počte uchádzačov na administratívnu ponuku je viditeľný v každom jednom regióne.

Najviac lákajú ponuky na recepčných a recepčné

Keď uchádzač vidiel v roku 2020 na Profesii ponuku práce na recepčného/ú alebo sekretára/rku, mohol počítať s tým, že na ňu reagovalo v priemere takmer 100 uchádzačov. Tieto dve ponuky sú dlhodobo najobľúbenejšie. V roku 2021 sa priemerný počet reagujúcich ľudí znížil takmer o polovicu.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce
One moment, please...

Please wait while your request is being verified...

One moment, please...

Please wait while your request is being verified...

One moment, please...

Please wait while your request is being verified...