Tichý samotár, alebo skvelý líder? 3 tipy, ako pracovať s introvertom

Rady a tipy
20. júna 2023
5/5
6 min

Introverti potrebujú byť častejšie sami a nepúšťajú sa toľko do rozhovorov s kolegami alebo pred väčším počtom ľudí. Mohlo by sa zdať, že títo tichí a premýšľaví ľudia nie sú dobrými šéfmi a že nemajú záujem o kariérny postup. Opak je pravdou, vysvetľuje mentorka a terapeutka Jana Neuwerthová Šmýdová, ktorá sa zaoberá vzťahmi na pracovisku a leadershipom.

Introvertné nastavenie so sebou nesie isté špecifiká. Interakcia s druhými ľuďmi môže introvertov vyčerpávať, preto potrebujú do svojho programu začleňovať dostatok chvíľ osamote. Ak sa však naučia so svojím „energetickým“ tokom pracovať a ich kolegovia to budú rešpektovať, môžete naplno využiť ich potenciál. 

„Máte pri nábore pochybnosti, či introvertná povaha daného pracovníka nebude na škodu? Nebude, práve naopak, ak s ňou viete vhodne pracovať.“
Jana Neuwerthová Šmýdová
mentorka a terapeutka

Ako môžete ako HR pracovať s introvertmi

Ak máte v organizácii introvertov, ktorí sa neradi zapájajú do kolektívu, verte, že veľa z nich by sa rado tohto svojho „odstupu“ od druhých zbavilo.

Existuje veľká časť introvertov, ktorí bariéry v komunikácii s druhými chcú zmeniť, ale nevedia, ako na to. Pri správnom nasmerovaní môžu odbúranie komunikačných blokov dosiahnuť. Na druhej strane sú introverti, ktorí sú so svojím „odstupom“ od ostatných spokojní a chcú to tak nechať.

Preto je potrebné sa úprimne zaujímať o to, ako to daný človek má, a vytvoriť bezpečný priestor, kde bude mať možnosť sa so svojím zámerom zveriť.

Introverti sú skvelými lídrami

Introverti sú pre vedúce pozície ako stvorení. Toto sú ich silné stránky:

  • Istota a opatrnosť (ktorá sa môže firmám extra oplatiť) a ich zodpovedný prístup sú stávka na istotu.
  • Introverti majú tiež skvelé strategické myslenie – vždy zvažujú pre a proti.
  • Premýšľanie a domýšľanie vecí a projektov „do konca“ je doménou introvertov. Chcú poznať plán A, B a občas aj C.

Zároveň je pre introvertov vedúca pozícia vykročením z komfortnej zóny. Sú nútení často komunikovať (a to ich vyčerpáva), občas riešiť vypäté situácie, hovoriť o nepríjemných veciach, prezentovať seba, firmu či tím a jeho výsledky. Toto sú obvykle zručnosti, ktoré v úlohe vedúceho iba získavajú, a ak máte možnosť im tento vstup do pozície uľahčiť, zaistiť podporu, vzdelávanie atď., budú vám vďační.

Stáva sa ale, že sa vedúci pracovníci stanú šéfmi bez príslušných znalostí, ako sa vlastne ľudia vedú. Nájdu si k vedeniu svoju cestu, a keď sú potom nútení riešiť náročnejšie situácie – rozhodovať, riešiť konflikty atď., tak tápu a potrebujú sa uistiť, či svoju prácu robia správne.

Niekto môže byť skvelý líder, ale nevie o tom, alebo si nie je istý, ako na to.
Nasmerujte svojich kolegov na kurzy leadershipu, kde sa naučia, ako sa stať dobrým šéfom a viesť úspešne tím.

Ďalšou náročnejšou úlohou je pre introvertov zadávanie práce druhým. Často je im to smerom k niektorým pracovníkom nepríjemné, pretože situácia vyžaduje dialóg, ktorému sa radšej vyhnú. Majú teda tendenciu robiť prácu, ktorú by robiť nemali. Tu pomáha mať jasne definované popisy pracovných pozícií, aby mal introvertnejší vedúci istotu, že má „nárok“ od svojich kolegov dané úlohy chcieť.

Tiež sa môže stať, že niektorí introvertní kolegovia budú horšie presadzovať zmeny – s ohľadom na ich prirodzenosť, ktorou je nechuť ísť do konfliktov. Ale aj v tejto rovine sa môžu výrazne zlepšiť, ak im dáte podporu a vhodné nástroje. K tým patrí jasne definovaný zámer, ktorý sa má dosiahnuť, a popis krokov, ktoré k zámeru povedú.

Umožnite introvertom kariérny postup

Introvertná povaha by určite nemala nikomu brániť v kariérnom postupe. Pre introvertov je však ťažšie rozprávať o svojich potrebách, obhájiť svoje záujmy, povedať si o vyššiu pozíciu alebo plat. Predstava takéhoto vyjednávania je pre nich často zdrojom veľkých úzkostí, týždne a mesiace to „riešia“ – a občas radšej vyriešia tak, že si nájdu inú prácu.

Ak vo firme máte pravidelné hodnotiace pohovory a podarí sa vám vybudovať si s kolegami dôverný profesný vzťah, je pravdepodobné, že sa o ich potrebách dozviete a nebudú z vašej organizácie utekať inam.

Ako podporovať introvertov v práci

Ak teda poznáte špecifiká introvertných pováh svojich kolegov, nebude už také ťažké všetko vyriešiť k všeobecnému prospechu. Čo by ste mali urobiť:

1. Vytvorte bezpečný priestor, kde si budú môcť (nielen) vedúci tímov vyskúšať komunikačne a medziľudsky náročné situácie a natrénovať si ich. Tiež pomôže, ak im dáte možnosť zdieľať s druhými kolegami na obdobnej pozícii svoje skúsenosti a získávať od nich spätnú väzbu.

2. Dajte im dostatok času na prípravu prezentácií, vedenie porád, verejných vystúpení. Zaistite priestor, kde si takéto vystúpenia môžu dopredu natrénovať, a robte to s nimi hlavne nahlas. Len tak sa im prezentovanie dostane viac „do krvi“ a v danej chvíli to zvládnu bez väčších úzkostí. 

3. Prijímajte a dávajte spätnú väzbu. Pre introvertov je úplne zásadné uistiť sa, že danú vec robia správne. Sú zvyknutí nad vecami premýšľať do hĺbky a mať istotu je jedna z ich základných potrieb. Takže uisťovanie, ako sa im darí, je pre nich naozaj dôležité. Ak teda máte signály, že niektorí pracovníci sa trápia neistotou, skúste sa zamerať na to, ako ich podporovať a zvyšovať ich sebavedomie.

Napísal Tím Profesia
Hodnotenie článku