Slováci nechávajú svoje domáce práce druhým. Dopyt po upratovačkách, či opatrovateľkách detí výrazne narástol

24. januára 2018
3 min

Slováci vyhľadávajú pomoc s domácimi prácami stále častejšie. Dokazujú to čísla z analýzy  najväčšieho portálu s ponukou služieb v domácnosti Domelia.sk. Počet inzerátov, v ktorých rodiny hľadajú pomoc s opatrovaním detí, či s upratovaním vzrástli za dva roky o vyše 120 percent.

Najať si opatrovateľku detí, či upratovačku je pre Slovákov stále bežnejšie. Dopyt po takýchto pomocníkoch sa preto neustále zvyšuje. V roku 2017 hľadali slovenské domácnosti upratovačku na portáli Domelia.sk 510-krát. Oproti roku 2015 je to až o 125 percent viac.

Analýza odhalila ešte väčší nárast pri dopyte po opatrovateľkách detí. Kým v roku 2015 išlo o 228 inzerátov, v uplynulom roku bol počet inzerátov až o 135 percent vyšší.

Zvýšený dopyt je aj po opatrovateľoch seniorov

Portál Domelia.sk zaznamenal v minulom roku zvýšený záujem aj o doučovateľov, či pomocníkov pre seniorov.

Počet inzerátov, v ktorých hľadali domácnosti opatrovateľov, či pomocníkov pre seniorov bol v minulom roku 160. Oproti roku 2015 ide o takmer trojnásobok.

Na Slovensku je pritom predpoklad, že dopyt po tejto pomoci sa bude v nasledujúcich rokoch ešte zvyšovať. Odborníci totiž upozorňujú, že dôchodcovia budú tvoriť postupne až do roku 2060 omnoho početnejšiu časť Slovákov, ako tomu je dnes.

Každý rok pribudnú stovky nových profilov pomocníkov

Ukazuje sa, že ľudí, ktorí si privyrábajú práve takýmto spôsobom je stále pomerne veľa. Na portál Domelia.sk tak zavítajú každý rok stovky nových používateľov, ktorí si tu vytvoria profil, aby mohli zadarmo inzerovať svoje ponúkané služby.

V posledných dvoch rokoch Domelia zaznamenáva mierny pokles v počte nových profilov. Táto skutočnosť môže byť zapríčinená najmä znížujúcou sa nezamestnanosťou na Slovensku.

Aktuálne je však na portáli stále aktívnych vyše 2500 opatrovateľov, či opatrovateliek detí a viac ako 1950 pomocníkov  v domácnosti, ktoré ponúkajú svoje služby.

Doučovanie ponúka stále viac ľudí

Jedinou službou, pri ktorej stúpol dopyt spolu s ponukou bolo doučovanie. V roku 2017 sa na Domeliu prihlásilo 828 nových ľudí, ktorí ponúkali túto službu. Doučovanie je pritom výborným spôsobom privyrobenia si najmä pre učiteľov.

Záujem privyrobiť si ako domáci majster

Od konca minulého roka ponúka portál Domelia.sk priestor aj pre domácich majstrov, ktorí ponúkajú svoje služby, ako sú napríklad drobné úpravy, či inštalácie. Aktuálne je na stránke dostupných približne 120 takýchto pomocníkov.

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Brigády #Trh práce