Slováci vyhľadávajú pomoc v domácnostiach stále častejšie. To využívajú najmä tí, ktorí si chcú zarobiť popri zamestnaní, štúdiu, či deťoch

28. januára 2019
3 min

Portál Domelia.sk, ktorý je v portfóliu spoločnosti Profesia, spája dopyt s ponukou v oblasti pomoci v domácnosti, starostlivosti o deti a seniorov a mnoho ďalšieho. Rok 2018 priniesol nové rekordy. Slováci nielenže pomoc využívajú, ale stúpa tiež záujem o privyrobenie si takýmto spôsobom.

Prácu riešiť v zamestnaní a doma oddychovať. Štatistiky portálu Domelia.sk ukazujú, že takýto štýl života uznáva čoraz viac Slovákov.

Vyšší záujem o upratovanie aj opatrovanie detí

Na portáli Domelia môžu záujemcovia o pomoc buď napísať inzerát alebo priamo reagovať na profil človeka, ktorý žiadanú službu ponúka. Napriek tomu, že druhá možnosť býva omnoho častejšia, výrazný nárast vidieť aj v počte inzerátov.

V roku 2018 napísalo inzerát 1225 ľudí, ktorí hľadali pomoc v domácnosti. Oproti roku 2015 je to približne 5-násobné číslo.

Podobný vývoj vidieť aj pri inzerátoch, v ktorých ľudia vyhľadávali pomoc s opatrovaním detí. V roku 2018 to bolo 1116 inzerátov. Oproti roku 2015 je to nárast o približne 398 percent.

Poskytovatelia služieb využívajú situáciu

Tak, ako stúpa dopyt po spomínaných službách, zaznamenal portál Domelia.sk rovnako aj nárast v počte poskytovateľov. V roku 2018 bolo založených až 5259 nových profilov pomocníkov s opatrovaním detí. Oproti roku 2015 je to nárast o 65 percent.

Takmer rovnaký vývoj vidieť aj pri profiloch ľudí, ktorí ponúkajú pomoc v domácnostiach. V roku 2018 vzniklo na Domelii vyše 4700 takýchto profilov. Oproti obdobiu pred tromi rokmi je to nárast o 124 percent.

Slováci si privyrábajú aj doučovaním a starostlivosťou o seniorov

Výrazne stúpli za tri roky tiež počty nových profilov v ďalších dvoch kategóriách. V roku 2018 si vytvorilo nový profil presne 1300 doučovateľov. V tomto prípade ide najmä o dobrý spôsob na zlepšenie svojho príjmu pre učiteľov, či študentov.

Oproti roku 2015 stúpol tiež počet ľudí, ktorí ponúkajú starostlivosť o seniorov. V nedávno ukončenom roku si na Domelii vytvorilo nový profil 1558 opatrovateľov. To znamená, že ide o takmer dvojnásobné číslo, ako tomu bolo v roku 2015.

Dopyt po opatrovateľoch seniorov stúpa rapídne

Práve pri starostlivosti o seniorov však na Slovensku stúpa dopyt rýchlejšie ako ponuka pomoci. Táto problematika sa prejavuje aj na portáli Domelia.sk. V roku 2018 napísali domácnosti 504 inzerátov, v ktorých vyhľadávali takýto druh pomoci.

Oproti roku 2015 je to pritom takmer desaťnásobok.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce