Spomedzi krajín V4 majú Slováci v cestovnom ruchu a gastre druhé najvyššie platy, za Českom zaostávame len mierne 

9. augusta 2023
5/5
3 min

Analýza portálu Paylab.com porovnala, aké platy majú ľudia z krajín V4 v oblasti cestovného ruchu, gastra a hotelierstva. Zamestnanci na Slovensku zarobia na finančne najštedrejšej pozícii dokonca viac ako v Česku. Ponúkané platy v inzerátoch od začiatku pandémie narástli, prevádzky sa snažia prilákať zamestnancov späť. 

Priemerný plat v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve je aktuálne z krajín V4 najvyšší v Českej republike. Mesačne si zamestnanci v tejto oblasti zarobia v priemere 1226 eur, Slovensko je tesne druhé. U nás je priemerný zárobok 1183 eur. Tretie je Poľsko a najmenej zarobia v tomto sektore zamestnanci v Maďarsku.  

Najvyšší plat, no málo ponúk 

Na Slovensku, v Maďarsku aj v Poľsku je podľa dát z Paylab.com najvyšší priemerný mesačný plat na pozícii lodníka/lodníčky, no týchto zamestnancov je v našich končinách veľmi málo. Na portáli Profesia.sk bolo tento rok zatiaľ šesť pracovných ponúk, čo je rovnako ako za predchádzajúce dva roky dokopy. U nás si však v priemere mesačne zarobia 1936 eur, v Česku čosi vyše 1800.  

Tam majú najvyššie platy šéfkuchári a šéfkuchárky, konkrétne takmer 1900 eur mesačne. U nás je to druhá najlepšie platená pozícia s necelými 1800 eurami mesačne. V prípade šéfkuchárov už hovoríme aj o výrazne väčšom počte pracovníkov. Na Profesia.sk bolo tento rok zatiaľ 547 pracovných ponúk. 

U nás je treťou najlepšie platenou pozícia letušky resp. stewarda, ktorí mesačne zarobia v priemere 1640 eur. Plat okolo 1500 eur majú správcovia a správkyne ubytovacích zariadení či vedúci zmeny. 

Naopak, najnižšie platy majú u nás v oblasti cestovného ruchu, gastra a hotelierstva plavčíci, plavčíčky a izbová služba. Mesačne zarobia necelých 850 eur. 

Ponúkané platy rastú, prevádzky lákajú späť zamestnancov 

Prieskum Profesie z roku 2021 ukázal, že pätina ľudí, ktorí z dôvodu pandémie museli z cestovného ruchu či gastra odísť, sa už vrátiť nechce. Tí, ktorí pripúšťali možnosť návratu, však v 60 percentách ako podmienku uviedli vyšší plat. Dáta z inzerátov na Profesia.sk ukazujú, že od roku 2020 narástli priemerné ponúkané platy v tomto sektore o 29 percent. Záujem uchádzačov naozaj stúpa. Vlani bol priemerný počet reakcií na jednu ponuku z tejto oblasti 16, tento rok je to takmer 22. 

Audio nahrávka pre médiá:

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku