Stále existujú pozície, na ktorých ľudia pracujú 10 a viac rokov

24. septembra 2014
3 min

V priemere človek na Slovensku vydrží v jednom zamestnaní necelé štyri roky. Najčastejšie striedajú prácu mladí ľudia, ľudia s vyšším vzdelaním, o niečo častejšie muži ako ženy. Najdlhšie v jednom zamestnaní vydržia colníci, rušňovodiči, výpravcovia a chemickí laboranti.

Ľudia, ktorí majú do 24 rokov pracovali v priemere už v 1,8 zamestnaniach. Ľudia od 25 do 34 rokov uvádzajú vo svojich životopisoch, že už pracovali v 3,3 zamestnaniach. Do 34 tak pribudne ľuďom väčšina pracovných skúseností. Neskôr sú ľudia opatrní a prácu menia minimálne.

Počet zamestnaní s pribúdajúcim vekom, 2014

Zdroj: Profesia.sk

Podľa informácií, ktoré o sebe uvádzajú ľudia v životopisoch na Profesia.sk, keď si hľadajú prácu, dlhšie pracujú vo svojom zamestnaní ľudia, ktorí majú skončené len základné vzdelanie. Za svoj život vystriedajú v priemere 2 profesie. Ľudia s vysokoškolským vzdelaním vystriedajú v priemere 3,3 pozície.

Muži za svoju kariéru v priemere pracujú v 3 zamestnaniach, ženy v 2,9.

Počet zamestnaní podľa vzdelania, 2014

Zdroj: Profesia.sk

Telefonický operátor vydrží na svojej pozícii pracovať rok a štyri mesiace

Najkratšie na jednej pozícii pracujú telefonickí operátori. Z práce odchádzajú po 1 a štvrť roku. Hneď za nimi v rýchlosti striedania povolania nasledujú telemarketingový pracovník a pizzér, ktorí v zamestnaní vydržia v priemere 1 a pol roka. Menej ako dva roky vydržia na jednej pozícii tiež brigádnici, au-pairky, poisťovací poradcovia, finanční agenti, hostesky, pomocní kuchári a recruiteri.

Tabuľka: Pozície, na ktorých ľudia striedajú prácu najrýchlejšie

Pozície, na ktorých ľudia striedajú prácu najrýchlejšie, 2014

Zdroj: Profesia.sk

Naopak, aj v súčasnosti existujú pozície, ktoré ľudia opúšťajú po desiacich a viacerých rokoch. Najdlhšie na 1 pozícii pracujú colníci, ktorí priemere v zamestnaní odpracujú 12,3 rokov. Za nimi nasledujú v stabilite na pracovisku rušňovodiči a výpravcovia, s necelými 12 rokmi.

Tabuľka: Pozície, na ktorých ľudia pracujú najdlhšie

Pozície, na ktorých ľudia pracujú najdlhšie, 2014

Zdroj: Profesia.sk

Oproti minulému roku menia ľudia prácu skôr ľudia, ktorí si hľadali prácu v poslednom roku, pracovali na jednej pozícii v priemere 3,8 roka. Ľudia, ktorí menili prácu o rok skôr, mali priemerne odpracované v predchádzajúcich zamestnaniach 3,9 roka. V poslednom roku teda ľudia striedali prácu po odpracovaní 45 mesiacov, čo je o dva mesiace skôr, ako ju striedali v predchádzajúcom roku.

Napísal Tím Profesia
#Analýza #Trh práce