Vianoce začali už v septembri. Firmy hľadajú pred zimou pravidelne viac brigádnikov ako na leto

1. novembra 2017
4 min

Za hlavnú sezónu brigádnických prác sa každoročne považuje najmä leto. Údaje z pracovného portálu Profesia.sk však ukazujú, že zamestnávatelia hľadajú viac brigádnikov v súvislosti s Vianocami. Ľudia, ktorí hľadajú brigádu by tak mali  zbystrieť pozornosť najmä v mesiacoch pred vianočným obchodným šialenstvom.

Viac brigádnických príležitostí je v zime

Najviac brigádnikov hľadajú zamestnávatelia každý rok v mesiacoch máj a jún, či september a október. Za posledných päť rokov bol pritom počet inzerovaných pozícií na dohodu na Profesia.sk vyšší pred zimnou sezónou ako pred letom.

Táto vec sa však zatiaľ nepotvrdila v roku 2017. Je to pravdepodobne spôsobené najmä tým, že zamestnávatelia hľadajú brigádnikov na zimu stále častejšie aj v novembri. Minulý rok inzerovali v novembri zamestnávatelia 1116 brigád, toto číslo sa pritom neustále zvyšuje. November tak už dnes môžeme priradiť k mesiacom, kedy je na portáli Profesia.sk najviac brigádnickych ponúk. Spoločnosť Profesia očakáva, že táto skutočnosť bude platiť aj pre rok 2017.

Skutočnosť, že na Slovensku narastá počet pracovných ponúk sa pritom neodráža iba pri pozíciách na trvalý pracovný pomer, ale aj pri brigádach. Ak porovnáme celkový počet ponúk pozicií na dohodu od januára po október v roku 2013 so súčasnosťou, tak počet narástol až o 84 percent.

Pred Vianocami sa hľadá viac brigádnikov v obchode

Porovnanie prác na dohodu v lete so zimou, potvrdzuje, že v mesiacoch september a október sa jasne prejavuje vianočná horúčka v obchodných domoch. Top brigádami v septembri a októbri 2017 boli totiž na pracovnom portáli Profesia.sk pomocný pracovník, dokladač tovaru, predavač, či pokladník.

Najčastejšie inzerované brigády v lete boli trošku iné. Napriek tomu, že najčastejšou ponukou na dohodu bol zhodne pomocný pracovník, ďalej to bol najmä robotník, predavač a administratívny pracovník.

Slovenskí brigádnici nájdu uplatnenie najmä v obchodoch, či pri pomocných prácach

Zamestnávatelia, ktorí hľadajú ľudí na prácu na dohodu inzerujú ponuky najčastejšie v obchode, pri pomocných prácach, či v administratíve.

Špecifickým odvetvím pri brigádach je najmä cestovných ruch, gastro a hotelierstvo. Hoci je cestovný ruch spájaný najmä s letom, slovenskí zamestnávatelia hľadajú v zime brigádnikov v tomto odvetví takmer rovnako. Množstvo miest na Slovensku totiž vďaka lyžiarskej sezóne považuje za sezónu práve zimné obdobie.

Pracovať na dohodu chcú  hlavne študenti do 24 rokov

O prácu na dohodu majú na Profesia.sk najväčší záujem najmä študenti. Môžeme tak usúdiť, že ľudia, ktorí už ukončili štúdium o prácu na dohodu až taký záujem nemajú.

 

Pri práci na dohodu môžeme vidieť, že čím sú uchádzači o prácu starší, tým je o takýto typ úväzku nižší záujem.

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Brigády #Trh práce