Tesne pred začiatkom školského roka chýba vyše 1200 pedagógov 

18. augusta 2023
5/5
3 min

Vysoký dopyt, no málo záujemcov. Vlani bolo na portáli Edujobs.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia a školy tam môžu bezplatne uverejňovať pracovné ponuky, zverejnených rekordných 6393 pracovných ponúk na pedagogické pozície do slovenských škôl. Tento rok sa zatiaľ vyvíja podobne. 

Dopyt po učiteľoch a učiteľkách neutícha. Dva týždne pred začiatkom školského roka je na portáli Edujobs.sk 1254 aktívnych pracovných ponúk pre pedagogických zamestnancov. Najčastejšie školy hľadajú posily na druhý stupeň základných škôl a na stredné školy. Až 46 percent z nich je z Bratislavského kraja, 11 percent z Trnavského a 10 percent z Banskobystrického kraja. 

Najviac pracovných ponúk bolo tesne pred začiatkom letných prázdnin v júni –  konkrétne 1227, v júli bolo na Edujobs.sk spolu 925 ponúk a v auguste zatiaľ 570 (údaj k 18. 8.).  

Aktuálne je najväčší dopyt po učiteľoch a učiteľkách matematiky, anglického jazyka a tretí najžiadanejší sú slovenčinári a slovenčinárky. 

Uchádzači nemajú záujem 

Najviac ponúk je aktuálne pre učiteľov a učiteľky na druhý stupeň základných škôl, tvoria 16 percent zo všetkých ponúk. Chýba aj mnoho stredoškolských učiteľov. Na veľké množstvo ponúk však chodí veľmi málo reakcií, záujem o prácu učiteľa stále nie je. V prípade inzerátov na pozície pedagógov na základných školách je teraz priemerný počet reakcií tri, v prípade stredných škôl päť. 

Oveľa viac reakcií prichádza na inzeráty na nepedagogické pozície – informátor, tajomníčka, hospodár či upratovačka. 

V školstve sú tabuľkové platy, ktoré závisia od vzdelania a praxe, čiže ich školy v inzerátoch neuverejňujú, no dáta z portálu platy.sk ukazujú, že priemerná mesačná hrubá mzda učiteľov je 1225 eur. Aj tí, ktorí by v školstve chceli pôsobiť, si tak často nájdu inú, lepšie platenú prácu. 

Desať rokov a desiatky tisíc ponúk 

Portál Edujobs.sk oslávil tento rok desať rokov existencie. Za ten čas bolo zverejnených 42265 pracovných ponúk z 3533 slovenských škôl. Spolu školy hľadali 34403 pedagogických zamestnancov. Najviac inzerátov pribudlo v júni 2022 – takmer 1300, len mierne zaostal tohtoročný jún. Priemerný počet reakcií na jednu ponuku od roku 2015 klesol o viac ako polovicu.

Audio nahrávka pre médiá:

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku