Trh práce sa výrazne prebúdza. Počet ponúk v marci presiahol hranicu 20-tisíc

6. apríla 2021
3 min

Čísla na pracovnom portáli Profesia začali výrazne rásť. Počet ponúk za marec 2021 presiahol hranicu 20-tisíc. To sa od príchodu koronavírusu ešte nestalo.

Máme za sebou najúspešnejší mesiac na trhu práce od príchodu pandémie. Najväčší pracovný portál na Slovensku Profesia.sk zaznamenal v marci 20 542 ponúk. To je o takmer 5-tisíc viac ako počet v marci minulého roka, keď Slovensko zažilo prvé proticovidové opatrenia.

Za prvý štvrťrok 2021 uverejnili firmy vyše 52 600 pracovných inzerátov.

Ponukám začalo dominovať IT

Novinkou v roku 2021 je, že ponukám práce začali výrazne dominovať IT pozície. Posledných päť rokov vždy platilo, že sektorom s najvyšším počtom ponúk bol vždy obchod. Opatrenia, ktoré nechali zatvorené obchody s nepotravinovým sortimentom, práca z domu alebo výrazná orientácia na online predaj však priniesli na trh práce zmeny.

Informačné technológie preto dnes tvoria viac ako 17 percent z celej ponuky, čo je aktuálne najviac zo všetkých sektorov.

Výrazné oživenie zažíva oproti minulým mesiacom aj výroba. Marec 2021 priniesol 3 505 pracovných ponúk v tomto sektore. To je najviac za posledné dva roky.

Uchádzači, ktorí si aktuálne hľadajú prácu majú na výber najviac ponúk na operátorov/ky výroby, administratívnych pracovníkov/čiek, robotníkov/čiek, programátorov/iek a skladníkov/čiek.

Hotely, reštaurácie či turistické strediská čakajú na uvoľnenie

Naopak, kým ostatné odvetvia sa preberajú, cestovný ruch, gastro a hotelierstvo má za sebou historicky najhorší štvrťrok. Za prvé tri mesiace roka 2021 zaznamenala Profesia v tomto odvetví iba 615 pracovných ponúk.

Najčastejšie išlo o zamestnancov do kuchyne. Najviac ponúk bolo na kuchárov, recepčné, pomocných kuchárov, pomocnú silu do kuchyne, pracovníkov rýchleho občerstvenia a šéfkuchárov.

Odvetvia, kde je aktuálne najťažšie získať novú prácu

Vyšší počet ponúk prináša aktuálne lepšie možnosti pre uchádzačov. V odvetviach, o ktoré je zo strany ľudí výrazne vyšší záujem, môže byť získanie nového uplatnenia náročné. Najvyššia konkurencia medzi uchádzačmi je v roku 2021 v administratíve. Tu platí, že keď firma uverejní pracovnú ponuku, zareaguje na ňu v priemere 50 ľudí.

Vysoká konkurencia je aj pri ponukách v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve. Je to najmä preto, že ponúk je veľmi málo.

Spomedzi konkrétnych pozícií bol počas 1. štvrťroka 2021 najväčší záujem o pozíciu pracovníka rýchleho občerstvenia. Na jeden takýto inzerát zareagovalo v priemere 105 ľudí. Ďalej to boli pozície ako pomocná sila do kuchyne, sekretárka, kuriér a recepčná.

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce