Upratovačka, opatrovateľka, či doučovateľ zarobia na živnosť viac ako v práci na plný úväzok

15. augusta 2017
4 min

Ak by upratovačky pracovali na živnosť, mesačne by zarobili dvojnásobok toho, čo im dá zamestnávateľ pri trvalom pracovnom pomere. Portál Domelia.sk spravil veľké porovnanie zárobku domácich pomocníkov s priemernými mzdami na podobných pozíciách.

Vymeniť istotu fixného mesačného platu za možnosť flexibilného narábania so svojim časom predstavuje pre množstvo ľudí riziko. Často im totiž chýba dostatok odhodlania. Ukazuje sa však, že väčšinou netreba robiť žiaden vážny biznis, k slušným peniazom sa totiž dá dostať napríklad  aj prácou v domácnosti. Niektoré domáce práce sú totiž pri hodinovej sadzbe zaplatené omnoho lepšie ako riadne zamestnanie. Porovnávané pritom boli hrubé príjmy bez daňovo-odvodového zaťaženia.

Na rovnaký plat stačí o polovicu kratší pracovný čas

Najväčší rozdiel v príjmoch medzi trvalým pracovným pomerom a živnosťou, by pocítili ľudia, ktorí sa živia upratovaním. Upratovačka v domácnosti stojí na portáli Domelia.sk v priemere 6,73 eura na hodinu. V porovnaní s ľuďmi, ktorí pracujú v upratovacích službách na trvalý pracovný pomer je to výrazne nadštandardný zárobok. Priemerný plat upratovačky na Slovensku je totiž podľa portálu Platy.sk 495 eur v hrubom. Upratovačka na Domelii si takúto sumu dokáže zarobiť už za necelé dva týždne.

Najväčšia ponuka je v oblasti babysittingu

Najrozšírenejšou službou na Domelii je opatrovanie detí. Za posledný rok ju ponúkalo vyše 4-tisíc Slovákov. Podľa deklarovaných skúseností ide často najmä o ľudí, ktorí sa profesijne profilovali ako au-pair, vychovávatelia, či animátori. Priemerný hrubý plat sa podľa Platy.sk pohybuje na úrovni 652, či 712 eur v hrubom.

Opatrovateľky detí na Domelii si za hodinu pýtajú v priemere 5,94 eura. Pri takejto  hodinovej odmene by mohli za mesiac zarobiť až 748 eur. Pri výpočtoch mesačnej odmeny za prácu na Domelii sme pritom počítali iba so skrátenou 6-hodinovou prácou počas 21 dní. To znamená, že tieto čísla platia pre 126-hodinovú prácu za mesiac. Ak si túto dobu porovnáme napríklad s augustom 2017, ide o 50 odpracovaných hodín menej. Klasický zamestnanec na trvalý pracovný pomer odpracuje totiž tento mesiac 22 dní po 8 hodín, teda 176 hodín.

Učitelia zbohatnú viac na doučovaní ako v práci

Veľká časť pedagógov sa otvorene hlási k tomu, že svoj mesačný príjem a rodinný rozpočet navyšujú aj súkromným doučovaním. Učiteľ na základnej škole zarobí podľa Platy.sk v priemere 850 eur v hrubom. Doučovatelia matematiky na Domelii si tak za posledný rok pýtali v priemere 8,17 eura na hodinu. S takýmto príjmom by im stačilo súkromne odučiť päť hodín denne 20 dní v mesiaci (sto hodín za mesiac) a stále by mali o pár eur lepší plat ako ich kolegovia zo škôl. Tí navyše v práci trávia neporovnateľne viac času, s väčším počtom žiakov a často aj bez možnosti individuálneho prístupu k nim.

Pri doučovaní hry na hudobný nástroj stačí dokonca pracovať každý deň ešte o hodinu menej a učiteľ sa platovo vyrovná svojim kolegom v základnej umeleckej škole s hrubým mesačným príjmom 681 eur v hrubom.

 

Čo je Domelia?

Domelia.sk je inzertný portál, ktorý na jednom mieste prepája ponuku a dopyt v oblasti služieb pre domácnosť (upratovanie, starostlivosť o domácnosť, zvieratá, či záhradu, remeslá, opravy a manipulácie, opatrovanie detí, seniorov a ZŤP, či doučovanie). Projekt je súčasťou portfólia spoločnosti Profesia.

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

Napísala Nikola Richterová
#Brigády