Dopyt po ponukách práce do zahraničia rastie, najatraktívnejšou krajinou je Nemecko 

28. júla 2023
5/5
3 min

Ísť pracovať do zahraničia je lákavá predstava pre stále väčšie množstvo Slovákov a Sloveniek. Podľa dát portálu Profesia.sk najčastejšie reagujú na ponuky ísť pracovať do Nemecka, najatraktívnejšou pozíciou je copywriter/ka. 

Tento rok bolo na Profesia.sk uverejnených zatiaľ 6397 ponúk práce do zahraničia. Zatiaľ čo vlani bol priemerný počet reakcií na jednu ponuku 18, tento rok reaguje na jeden takýto inzerát v priemere 24 ľudí. Viac ich bolo iba v roku 2020, vtedy však bolo z dôvodu pandémie výrazne menej ponúk. 

Najviac láka Nemecko 

Tento rok Slováci a Slovenky najčastejšie reagujú na ponuky práce do Nemecka. V prvom polroku bolo na Profesia.sk zverejnených viac ako 1800 ponúk ísť pracovať do tejto krajiny, spolu na ne prišlo viac ako 30-tisíc reakcií, a s veľkým náskokom kraľuje tomuto rebríčku. Druhou najlákavejšou krajinou je Česko, na takmer 1800 ponúk práce od našich susedov prišlo vyše 18-tisíc reakcií, a treťou najatraktívnejšou krajinou je pre našich Holandsko. Inzerátov síce bolo len 510, no reakcií bolo spolu viac ako 16-tisíc.  

Tento rok sa na Profesia.sk objavili ponuky napríklad aj z Austrálie, Číny či Brazílie, ide však o jednotky inzerátov. 

Najatraktívnejšie je prekladateľstvo a tlmočníctvo 

Najväčší dopyt je zo strany uchádzačov po pozíciách v oblasti prekladateľstva a tlmočníctva. Najmä tlmočníctvo často zahŕňa cestovanie, čo je pre uchádzačov lákavý benefit. Na jeden inzerát reaguje v priemere až 108 ľudí, no treba podotknúť, že zahraničných ponúk z tejto oblasti bolo tento rok zatiaľ len 52.

Medzi najžiadanejšie odvetvia patrí aj marketing, administratíva, zákaznícka podpora či obchod, v týchto prípadoch už na Profesia.sk evidujeme stovky ponúk. Na inzeráty z oblasti marketingu reaguje v priemere 103 ľudí, v prípade administratívy hovoríme o takmer 80 reakciách v priemere na jednu ponuku. 

Nízky dopyt aj napriek veľkému počtu inzerátov je v oblasti strojárstva, kde bolo tento rok zatiaľ 1400 ponúk do zahraničia, no priemerný počet reakcií je len sedem. Takmer rovnaká situácia je aj v sektore elektrotechniky a energetiky. 

Najatraktívnejšie sú pozície copywriterov, telemarketingových pracovníkov, lektorov či marketingových špecialistov. Veľmi málo uchádzači a uchádzačky reagujú na ponuky pre farmaceutov či špecifické pozície programátorov.   

Audio nahrávka pre médiá:

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku