Začiatok roka priniesol zvýšený záujem ľudí o novú prácu

9. februára 2023
5/5
3 min

Počet poslaných životopisov sa počas prvého mesiaca oproti vlaňajšku zvýšil. Slovenskí uchádzači a uchádzačky majú na portáli Profesia.sk k dispozícii vysoký počet pracovných ponúk.

Veľký záujem firiem o nových uchádzačov pokračuje aj v roku 2023. Potvrdzujú to čísla najväčšieho pracovného portálu na Slovensku. Zamestnávatelia tu od 1. do 31. januára uverejnili presne 27 562 inzerátov.

Vo vyše 25-ročnej histórii portálu Profesia.sk sa pritom stalo iba raz, že by firmy uverejnili v januári viac ponúk. Bolo to vlani, pričom za celý mesiac vtedy išlo o viac ako 30-tisíc ponúk.

Rýchle tempo uverejňovania nových pracovných príležitostí pokračuje aj vo februári. Zamestnávatelia uverejnili do 8. dňa tohto mesiaca ďalších 6 910 inzerátov.

Rastúci záujem uchádzačov o novú prácu

Aktuálne dáta zároveň informujú o zvýšenej aktivite ľudí, ktorí si hľadajú prácu. Vlani zareagovalo na jednu pracovnú ponuku zhruba 14 ľudí. Ak zverejnil zamestnávateľ pracovnú ponuku v januári 2023, v priemere získal až 18 životopisov.  

Za celý január 2023 tak bolo na Profesii odoslaných viac ako 370-tisíc životopisov. To je zhruba o 40-tisíc viac ako vlani.

Ľudia nájdu najviac obchodníckych ponúk

Januárové ponuky práce priniesli najviac možností v obchode, výrobe a v IT.

Spomedzi ponúk, ktoré požadovali vysokoškolské vzdelanie, bolo najviac pracovných príležitostí v informačných technológiách, manažmente, financiách a účtovníctve, školstve a v administratíve. Zamestnávatelia, ktorí hľadajú ľudí so stredoškolským vzdelaním, potrebujú najviac posíl do obchodu, výroby, administratívy a dopravy.  

Akí zamestnanci sa hľadali najčastejšie?

Ak sa pozrieme na to, koho potrebovali firmy v januári 2023 najviac, išlo najmä o administratívnych pracovníkov/ky, operátorov/ky výroby či predavačov a predavačky. Najväčšia časť ponúk na spomínané pozície požadovala stredoškolské vzdelanie.

Spomedzi vysokoškolsky vzdelaných ľudí mali zamestnávatelia najväčší záujem o učiteľov/ky, programátorov/ky, finančných analytikov/čky, a IT konzultantov/ky.

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
Hodnotenie článku