Najžiadanejší sú absolventi Ekonomickej univerzity v Bratislave

8. júna 2023
5/5
4 min

Pracovný portál Profesia.sk opäť pripravil každoročný rebríček atraktivity absolventov vysokých škôl na Slovensku, už šestnásty. Zoznamy najžiadanejších univerzít, fakúlt a tiež odborov vznikajú na základe prezretí životopisov absolventov firmami v roku 2022.

Z hľadiska žiadaných odborov veľké zmeny nenastali, aj naďalej je najväčší dopyt po informatikoch a informatičkách, poradie sa ale menilo pri univerzitách a fakultách. Rebríčky portálu Profesia.sk nehodnotia kvalitu vzdelávania na daných vysokých školách, no môžu pomôcť maturantom pri rozhodovaní sa, na akú školu ísť, ak sa chcú rýchlo uplatniť na trhu práce.

Analýza bola realizovaná na vzorke 14-tisíc životopisov.

Rebríčku škôl kraľuje Ekonomická univerzita

Po ročnej pauze sa na čelo rebríčka univerzít podľa záujmu zamestnávateľov vrátila Ekonomická univerzita v Bratislave. Jeden životopis absolventa si priemerne pozrú viac ako štyri spoločnosti. Čo je o firmu viac ako ukázali dáta Profesia.sk minulý rok.

V tesnom závese je s porovnateľným výsledkom Slovenská technická univerzita v Bratislave a do rovnakej oblasti patrí aj univerzita s tretími najžiadanejšími absolventmi – Technická univerzita v Košiciach, ktorá dosiahla skóre 3,26.

Medzi TOP 7 fakultami je len jedna mimo IT

To, že firmy stále hľadajú nových informatikov, potvrdzuje aj rebríček fakúlt podľa zhliadnutí životopisov absolventov. Na čele je Fakulta elektrotechniky a informatiky STU, ktorá na základe dát z databázy portálu Profesia.sk dosiahla skóre 6,51, a o päť miest oproti minulému roku v rebríčku poskočila na druhé miesto Fakulta hospodárskej informatiky na Ekonomickej univerzite s 5,82 zhliadnutiami v priemere.

Nasleduje Fakulta informatiky a informačných technológií STU (skóre 5,65) a z vlaňajšieho desiateho si na štvrté miesto polepšila Fakulta medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite (skóre 5,59), ktorá tak narušila dominanciu IT odborov v tabuľke. V najlepšej sedmičke fakúlt je jediná s iným zameraním ako na informačné technológie. Najväčší posun vpred zaznamenala Fakulta prírodných vied UKF.

Najžiadanejší sú stále informatici

Z pracovných ponúk, ktoré boli v roku 2022 uverejnené na portáli Profesia.sk, bolo takmer 33 percent vhodných pre absolventov. Aj z dát o univerzitách a fakultách je jasné, že suverénne najžiadanejšími sú absolventi odboru informatika. Jeden životopis absolventa si pozrie takmer päť firiem. Po tri zhliadnutia majú CV absolventov v odboroch stavebníctvo a strojárstvo. V rebríčku nasleduje ekonomika (skóre 2,8) a technika (skóre 2,5).  

Aj v prípade informatikov však platí, že prax popri štúdiu sa len zíde. Spomedzi ponúk v tomto sektore bolo uvedených ako vhodné pre absolventov necelých 16 percent. Samozrejme, že brigáda či krátkodobá práca na dohodu nenahradí plnohodnotný pracovný úväzok, no vytvorí lepšiu štartovaciu čiaru. Ak teda chcú študenti zvýšiť svoje šance na skoré zamestnanie sa, aj pri výbere vysokej školy je vhodné zvážiť, či si vedia predstaviť popri štúdiu pracovať v danom odbore.

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
#Absolventi #Prieskum #Školstvo #Trh práce
Hodnotenie článku