18. januára 2021

Zoznam najobľúbenejších pozícií uchádzačov v roku 2020. Na akých miestach je aktuálne najťažšie zamestnať sa?

Uchádzači posielajú životopisy, no zamestnávatelia nereagujú. Táto situácia môže vznikať aj v prípadoch, že ľudia reagujú na ponuky práce, o ktoré je veľký záujem. Najnovšia analýza spoločnosti Profesia rozoberá, aké boli najobľúbenejšie ponuky kandidátov.

Administratíva, marketing či médiá. Toto sú odvetvia, kde portál Profesia.sk evidoval v roku 2020 najväčšiu konkurenciu medzi uchádzačmi. Ak firma uverejnila ponuku na prácu v týchto sektoroch, v priemere obdržala viac ako 50 životopisov.

Konkurencia medzi uchádzačmi medziročne narástla. Kým v roku 2019 platilo, že na jednu ponuku práce zareagovalo zhruba 17 uchádzačov, v roku 2020 tento priemer stúpol na 26.

Pri najobľúbenejších sektoroch bol medziročný nárast ešte výraznejší. V administratíve v roku 2019 platilo, že na jeden inzerát poslalo firme životopis v priemere 33 ľudí, dnes je to takmer 57.

Administratíva stúpla v reakciách zo všetkých sektorov najvýraznejšie. Aj z tohto dôvodu sa po dvoch rokoch opäť vrátila na prvú priečku obľúbenosti. Na vrchole vystriedala odvetvie žurnalistika, polygrafia a médiá, ktoré sa v roku 2019 dostalo na prvé miesto vôbec po prvýkrát.

O aké pozície bol najväčší záujem?

Spomedzi konkrétnych pozícií v roku 2020 reagovali uchádzači najviac na pozície anketárov/riek a sekretárov/riek. Keď firmy uverejnili na Profesia.sk ponuku na tieto miesta, v priemere na ňu zareagovalo približne 100 ľudí.

Záujem uchádzačov stúpol medziročne najviac pri pozíciách anketár/ka a kuriér/ka. Pri anketároch platilo, že v roku 2019 zareagovalo na jeden inzerát v priemere necelých 24 ľudí, v roku 2020 stúpol počet na takmer 103. V prípade kuriérov predstavoval priemer v roku 2019 vyše 33 uchádzačov. Vlani to už bolo viac ako 88.

Aká je konkurencia uchádzačov v jednotlivých regiónoch?

Analýza pracovného portálu Profesia.sk rozoberá tiež reakcie uchádzačov v jednotlivých krajoch na Slovensku. Zaujímavé je najmä sledovanie priemerného počtu reakcií na západnom Slovensku. Po minulé roky platilo, že v bratislavskom regióne bol priemerný počet reagujúcich uchádzačov na jednu ponuku práce najnižší. Spôsoboval to najmä vysoký počet možností. V roku 2020 však na jednu ponuku práce v hlavnom meste a okolí zareagovalo v priemere 28 ľudí. Toto číslo je vyššie ako trnavský, nitriansky, trenčiansky a dokonca aj žilinský priemer.

Dôvodom môže byť najmä skutočnosť, že práve v bratislavskom regióne klesol počet ponúk najviac. V roku 2020 tu Profesia evidovala 75 243 inzerátov, teda o zhruba 35-tisíc menej ako predošlý rok. To predstavuje pokles o 32 percent.

Najvyššiu konkurenciu medzi uchádzačmi vidíme už tradične na východnom Slovensku. Na jednu ponuku práce v Prešovskom kraji zareagovalo v priemere 30 a v košickom regióne viac ako 43 ľudí.

Aké pozície sú najobľúbenejšie v jednotlivých regiónoch?

Údaje najväčšieho pracovného portálu na Slovensku ukazujú špecifiká reakcií uchádzačov podľa krajov.

Kým v Bratislavskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji mali ľudia najväčší záujem o prácu v administratíve, v košickom regióne hľadali kandidáti uplatnenie najmä v pomocných prácach.

Podľa priemerných reakcií možno usúdiť, že najambicióznejších uchádzačov možno vidieť v Nitrianskom kraji. Ľudia tu reagovali najviac na ponuky vo vrcholovom manažmente.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: [email protected]