Absolventi pedagogiky sa do školstva nehrnú, informatici ostávajú v odbore

15. júna 2023
5/5
3 min

Po ukončení vysokoškolského štúdia si absolventi hľadajú trvalé zamestnanie. Ideálne je, keď chcú pracovať v odbore, ktorý vyštudovali, a nabrali teoretické a praktické vedomosti. Niektorým sa to podarí, iní sa musia uspokojiť s úplne inou prácou. A sú medzi nimi aj takí, ktorí chcú svoj pracovný život nasmerovať úplne inam. Portál Profesia.sk sa pozrel na to, na aké pracovné ponuky reagujú absolventi.

Analýza pracovného portálu Profesia.sk ukázala, že absolventi informatiky najčastejšie spomedzi všetkých reagujú na pracovné ponuky, ktoré súvisia s odborom, ktorý vyštudovali. Hlásia sa na pozície programátorov, softvérových inžinierov či Java programátorov. Absolventi strojárstva a techniky síce podľa dát portálu Profesia.sk najviac reagujú na ponuky na pozície administratívnych pracovníkov, no potom nasledujú pozície s ich špecializáciou. Najčastejšie sa uchádzajú o prácu konštruktéra či procesného inžiniera.

Deklarovaný záujem a realita sa často líšia

Úplne opačne konajú po úspešnom ukončení štúdia absolventi teológie, pedagogiky či spoločenských vied. Najčastejšie reagujú na ponuky, ktoré s odborom, ktorý vyštudovali, vôbec nesúvisia a majú nižšie požiadavky na kvalifikáciu – ide o pozície administratívnych pracovníkov a referentov. Často sa uchádzajú aj o prácu predavačov, pokladníkov, asistentov či recepčných.

Absolventi majú možnosť do životopisu na portáli Profesia.sk uviesť, v akej oblasti by chceli pôsobiť. Spomedzi tých, ktorí úspešne ukončili štúdium pedagogických odborov a uviedli, že sa chcú zamestnať v školstve, však len 12 percent aj reálne zareagovalo na ponuku na pozíciu z tejto oblasti.

Zaujímavý je aj pohľad na absolventov a absolventky odborov z oblasti zdravotníctva. Z absolventov, ktorí deklarovali, že majú záujem zamestnať sa v zdravotníctve, len 20 percent reagovalo na ponuky z tohto sektora. Na základe dát Profesia.sk sa uchádzajú najmä o administratívnu prácu či pozície predavačov. Medzi piatimi druhmi ponúk, na ktoré najčastejšie reagujú, je iba jedna jasne v odbore – práca zdravotnej sestry.

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku