Veľká analýza portálu Profesia.sk: aká je pravda o pracovných miestach a platoch v Bratislave?

18. mája 2022
5 min

[:sk]V hlavnom meste zamestnávatelia ponúkajú 38 percent pracovných príležitostí z celého Slovenska. Bratislava má aj aktuálne najviac otvorených voľných pozícií a najvyššie mzdy, ktoré inzerujú zamestnávatelia. Rozdiely v zverejnených platoch sú markantné, vyššie minimálne platy v Bratislave núkajú kandidátom na mnohých pozíciách.

V tomto roku bolo na portáli Profesia.sk zverejnených už viac než 136-tisíc pracovných príležitostí. Z nich viac než tretinu tvorili ponuky na zamestnanie v Bratislavskom kraji. V Banskobystrickom kraji a Prešovskom kraji zamestnávatelia pritom inzerujú len približne 5 percent ponúk.

Vývoj počtu pracovných ponúk v 2022 po krajoch

Aktuálne je na Slovenských voľných viac než 22-tisíc pracovných miest. Najviac neobsadených ponúk je momentálne v Bratislavskom kraji. Kým v hlavnom meste a okolí je pre uchádzačov o zamestnanie k dispozícii cez 8 400 miest, inde je ponuka nižšia. V Trnavskom kraji, ktorý je na základe celkového počtu otvorených ponúk na druhom mieste za Bratislavou, je takýchto  inzerátov 2 200. V Prešovskom regióne si záujemcovia môžu vyberať už len z 1 030 pracovných príležitostí.

Najviac reakcií pracovný portál Profesia.sk zaznamenáva na ponuky zverejnené pre Košický kraj. Na jednu ponuku reflektujú v priemere asi 20 záujemcovia. Najmenej kandidátov, menej ako 9, reaguje v Trenčianskom kraji.

Aktuálne zverejnené pracovné ponuky po krajoch

V Bratislave sú síce vyššie priemerné ponúkané mzdy, na zahraničie však nemajú

Priemerná mzda, ktorú firmy v tomto roku uverejňovali do ponúk na najväčšom pracovnom portáli Profesia.sk, predstavovala 1 454 eur v hrubom. Oproti priemeru z predchádzajúceho roku je to o 104 eur viac. Priemerný plat v ponukách práce v Bratislavskom kraji predstavoval hrubú mzdu 1 418 eur. Najvyššia priemerná základná mzda sa však nachádza v pracovných ponukách, v ktorých hľadajú zamestnancov do zahraničia či na diaľku, a je na úrovni 1 980 eur. V Prahe je tohtoročná priemerná ponúkaná mzda 1 772 eur. Vyšší inzerovaný mesačný plat než v Bratislave však nájdeme aj vo väčšine českých krajov.

Vývoj priemerného ponúkaného platu

Platové rozdiely na rovnakých pozíciách nájdeme aj v jednotlivých krajoch

Z analýzy najväčšieho pracovného portálu Profesia.sk tiež vyplýva, že skutočne existujú rozdiely v navrhovanej mzde v Bratislave a v iných mestách Slovenska. Inzerované platy reagujú na situáciu na pracovnom trhu a aktuálny nedostatok vhodných kandidátov v danom kraji. Na západnom Slovensku sú ponúkané zárobky väčšinou vyššie, najnižšie sú v Prešovskom a Banskobystrickom kraji.  Platí pritom, že pri pracovných ponukách v zahraničí či na diaľku sú uvádzané spravidla najlepšie platové podmienky zo všetkých skúmaných regiónov.

Kým napríklad na pozíciu predavač zamestnávatelia v Bratislavskom kraji ponúkajú priemernú základnú mzdu vo výške 885 eur, v Banskobystrickom kraji je to 821 eur.

Prehľad priemerných ponúkaných platov na vybraných pozíciách v 2022

Najvyššie priemerné mzdy ponúkajú riaditeľom IT

Najvyššiu minimálnu mzdu ponúkajú zamestnávatelia uchádzačom, ktorí zareagujú na inzerát ponúkajúci voľné pracovné miesto riaditeľa IT, a to 3921 eur. Ďaleko lepšiu ponuku ako je slovenský priemer získa aj kandidát, uchádzajúci sa o miesto generálneho riaditeľa/riaditeľky, country managera/managerky, výrobného riaditeľa/riaditeľky, IT architekta/architektky či technického riaditeľa/riaditeľky.

Top 12 pozícií podľa výšky ponúkaného platu

Ako sa zarába na Slovensku a v okolitých krajinách?

Dáta z Eurostatu, aj keď z roku 2020, naznačujú jednoznačne – ešte máme čo doháňať. Kým v tomto pandemickom roku bol  mediánovo vyrovnaný čistý príjem občana SR v produktívnom veku 746 eur, v Rakúsku zarobil pracujúci v priemere v čistom 2 377 eur, v Nemecku 2 262 eur. Menej ako Slováci zarobili v roku 2020 v priemere Maďari aj Poliaci.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Martin Menšík
Marketing Manager
Mob.: +421 905 820 567
e-mail: media@profesia.sk

 

Lenka Stejskalová
Consultant
Mob.: +421 919 248 120
e-mail: stejskalova@neuropea.com[:]

Napísal Tím Profesia
#Bratislavský kraj #Platy