Aké ponuky majú v septembri k dispozícii absolventi, ktorí si chceli užiť voľné leto?

12. septembra 2022
5/5
4 min

Tohtoročná letná sezóna priniesla rekordný počet pracovných ponúk. Všetko nasvedčuje tomu, že september bude v tomto trende pokračovať. Analýza Profesie odhaľuje, čo prináša aktuálna ponuka absolventom, ktorí si pred hľadaním práce ešte užili voľný čas.

Letné mesiace boli každoročne typické tým, že zamestnávatelia počas nich uverejňovali nižší počet pracovných ponúk. Posledné dva roky však boli iné. Najväčší pracovný portál na Slovensku zaznamenal v auguste dokonca nový rekord. Vôbec po prvý raz v histórii sa stalo, že firmy uverejnili počas letného mesiaca viac ako 30-tisíc ponúk.

Situácia, keď majú uchádzači a uchádzačky o prácu na výber širokú ponuku pracovných možností pritom pokračuje aj v septembri. Zamestnávatelia uverejnili počas prvých siedmich dní takmer 7-tisíc pracovných ponúk, čo je vzhľadom na sviatok a možnosť predĺženého víkendu vysoké číslo.

Viac ako tretina ponúk nepožaduje prax

Skúsenosti z trhu práce potvrdzujú, že nie každý absolvent si hľadá prácu ihneď po ukončení svojho štúdia. Mnohí sa rozhodnú užiť si ešte voľné leto. Portál Profesia.sk sa preto pozrel bližšie na to, ako je trh práce otvorení ľuďom, ktorí nemajú veľa skúseností.

Aktuálne čísla ukazujú, že vyše tretina pracovných príležitostí je vhodná pre absolventov.

Kde sú vysokoškolskí absolventi najvítanejší?

Keď sa pozrieme na ponuky práce, ktoré sú vhodné pre uchádzačov s vysokoškolským vzdelaním a zároveň nepožadujú prax, môžeme vidieť, že najväčšia časť z nich je v oblasti IT, ekonomika, financie a účtovníctvo či vo farmaceutickom priemysle.

Zamestnávatelia na Slovensku ponúkajú najviac možností vysokoškolským absolventom najmä na pozíciách farmaceut/ka, programátor/ka či konštruktér/ka.

Kde nájdu najviac možností čerství maturanti?

Keď si hľadá v septembri prácu uchádzač či uchádzačka, ktorí nedávno dokončili maturitu, najviac pracovných možností pre seba nájdu v oblastiach administratíva, obchod, ekonomika, financie a účtovníctvo či bankovníctvo.

Spomedzi ponúk, ktoré požadujú maturitu a zároveň nevyžadujú predošlé skúsenosti, majú uchádzači v septembri najviac pracovných príležitostí na miestach administratívnych pracovníkov/čok, odborných predajcov/kyň či predavačov a predavačiek.

Absolventi musia pri hľadaní práce počítať s tým, že ponuky práce, ktoré nevyžadujú predošlé skúsenosti, ponúkajú v priemere nižší plat. Inzeráty s požiadavkou na maturitu s požiadavkou na predošlé skúsenosti ponúkajú v priemere základnú mzdu 1397 eur v hrubom. V prípade, že tieto inzeráty sú vhodné pre absolventov, priemerný plat predstavuje 1109 eur v hrubom.

V prípade ponúk, ktoré požadujú vysokoškolské vzdelanie je pri inzerátoch s požiadavkou predošlých skúseností priemerná mzda 1949 eur v hrubom. V prípade, že ide o ponuku, ktorá je vhodná pre absolventov, predstavuje ponúkaný základ 1406 eur v hrubom. 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová

+421917697726

nikola.richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
Hodnotenie článku