Na Profesii bolo zverejnených už viac ako 9600 pracovných ponúk vhodných pre ľudí z Ukrajiny

16. mája 2022
5/5
4 min

Onedlho to budú 3 mesiace od začiatku konfliktu na Ukrajine. Za túto dobu prešlo hranice so Slovenskom viac ako 400 000 utečencov. Zatiaľ čo veľká časť putovala smerom ďalej na západ, na Slovensku zostalo a požiadalo o dočasné útočisko vyše 63 000 z nich, z toho približne 36 000 dospelých, ktorí môžu dať nový impulz slovenskému trhu práce. Koľko z nich si skutočne hľadalo prácu a koľko si našlo uplatnenie?

Zjednodušili sme prístup k pracovným ponukám na Profesii

Z prieskumu, ktorý sme robili začiatkom marca bolo zrejmé, že slovenské firmy majú o ľudí z Ukrajiny záujem. Takmer polovica (48%) z vás vyjadrila ochotu zamestnať ich a ďalších 41% ešte nebolo rozhodnutých. Preto sme priniesli niekoľko noviniek, aby sa Ukrajinci dostali jednoduchšie k vašim pracovným ponukám. Pridali sme do formulára ponuky novú možnosť označiť ponuku ako vhodnú aj pre ľudí z Ukrajiny a označili sme ich špeciálnou nálepkou. Uchádzači, ktorí si vytvorili životopis na Profesii a majú štatút dočasného útočiska, sme sprístupnili zadarmo v našej databáze. Tiež sme chceli minimalizovať jazykovú bariéru a preto sme automatizovane preložili Profesiu do ukrajinčiny, vytvorili sme bezplatnú infolinku  v ukrajinčine a poskytli sme vám bezplatné vzory pracovných zmlúv po ukrajinsky na tulu.sk.

Nájdu si ľudia z Ukrajiny na Slovensku uplatnenie?

Zo štatistík návštevnosti Profesia.sk vidíme, že ľudia s ukrajinským jazykom sa od začiatku konfliktu viac ako zdvojnásobila a za apríl dosiahla viac ako 25 000 návštev. V databáze Profesie máme  aktuálne viac ako 800 aktívnych životopisov kandidátov so štatútom dočasného útočiska, z toho 76% sú ženy. Najpočetnejšou skupinou sú ľudia vo veku 35-44 rokov (35%) a 25-34 rokov (23%) a viac ako polovica zo všetkých kandidátov v databáze má ukončené vysokoškolské vzdelanie. Napriek tomu si uchádzači z Ukrajiny podľa Ministerstva práce našli zamestnanie prevažne vo výrobe (52%) alebo pomocných a podporných prácach (24%). Celkovo sa zamestnalo už viac ako 2600 ľudí so štatútom dočasného útočiska.

Životopisy kandidátov s dočasným útočiskom v databáze Profesia za apríl 2022.

Ponuky z Profesie aj na Workania.eu

Workania.eu je spoločný portál Profesie a sesterskej spoločnosti LMC, ktorá prevádzkuje najväčšie pracovné portály v Českej republike. Portál združuje pracovné ponuky vhodné pre Ukrajincov zo širšieho – regionálneho pohľadu. Na Workaniu odkazuje aj oficiálny štátny portál na pomoc Ukrajincom, ako aj stránky viacerých neziskových organizácií, ktoré pomáhajú s integráciou Ukrajincov na Slovensku. Aj vďaka vám sme naň od vzniku portálu exportovali už viac ako 9600 pracovných ponúk zo Slovenska a každý deň pribúdajú nové príležitosti.

Napísal Tím Profesia
Hodnotenie článku