Aktuality z trhu práce: Aké pozície sú teraz dostupné pre ľudí s maturitou či vysokou školou?

19. novembra 2020
4 min

Súčasná situácia nepraje najmä cestovnému ruchu, gastru a hotelierstvu. Najnovšia analýza portálu Profesia.sk však poukazuje na to, že pohľad na celkový počet pracovných ponúk na trhu je teraz paradoxne pozitívnejší než v dobe, keď sme mali omnoho nižší počet nakazených.

Najväčší pracovný portál Profesia.sk evidoval v októbri viac ako 17-tisíc pracovných ponúk. Napriek tomu, že aktuálne čísla pozitívnych prípadov Covid-19 sú vyššie než počas prvej vlny, na počte pracovných ponúk sa to prejavuje menej.   

V októbri zamestnávatelia uverejnili dvakrát viac ponúk ako v apríli.

Počet pridaných ponúk za týždeň sa výrazne nemení

V 46. kalendárnom týždni evidovala Profesia vyše 3800 pracovných ponúk. Množstvo príležitostí sa za posledné obdobie výrazne nemení. Za posledné obdobie bol počet najnižší v 44. týždni. Práve vtedy nariadila vláda na Slovensku zákaz vychádzania.

Od vypuknutia pandémie pridali zamestnávatelia najviac ponúk v 37. kalendárnom týždni. Od 7. do 13. septembra išlo o 4 687 inzerátov. Po ďalších prísnejších opatreniach neskôr počet ponúk opäť mierne klesol.

Kde potrebujú firmy najviac nových ľudí?

Zamestnávatelia uverejňovali v októbri najviac pracovných ponúk vo výrobe, obchode, doprave či v IT.

Keď pozrieme na to, v akých odvetviach majú najviac príležitostí napríklad uchádzači s maturitou, ide najmä o obchod, IT či administratívu.

Zamestnávatelia potrebujú nových ľudí so stredoškolským vzdelaním aktuálne najčastejšie na pozície administratívnych pracovníkov, obchodných zástupcov, predavačov, odborných predajcov či programátorov.

„Vysokoškolským“ ponukám kraľuje IT

Ak pozrieme na to, ktoré odvetvia ponúkajú najviac možností uplatnenia pre ľudí s univerzitným vzdelaním, najčastejšie sú to informačné technológie, školstvo, manažment či financie.

Problémom najčastejších ponúk, ktoré vyžadujú vysokú školu, je však často nižší záujem uchádzačov. Nie každý totiž spĺňa požiadavky. Aj z tohto dôvodu vidíme, že medzi záujmami firiem a záujmami ľudí sú veľké rozdiely. Spomedzi ponúk, čo požadujú vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, reagujú ľudia najčastejšie na pozície prevádzkových manažérov, PR manažérov alebo personalistov.

Koho súčasná situácia zasahuje najviac

Nie je prekvapením, že medzi odvetviami, pri ktorých eviduje portál Profesia.sk aktuálne najväčší medziročný rozdiel, je cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Uchádzači mali v októbri 2020 k dispozícii iba 283 príležitostí na novú prácu v tomto sektore. Vlani išlo v rovnakom období o 1 158 inzerátov.

Medzi odvetviami s najvyšším medziročným prepadom sú tiež administratíva a zákaznícka podpora.

 

Spoločnosť Profesia uverejňuje novinky z trhu práce v súčasnej mimoriadnej situácii pravidelne. Sprístupnili sme  COVID 19 Recruitment Report, ktorý je dostupný na covid.profesia.sk. Ide o týždenné údaje o počtoch nových pracovných ponúk na portáli Profesia.sk. Údaje sú aktualizované každý pondelok o ďalší ukončený týždeň. Ide o pomôcku, ktorá môže urýchliť tok informácií medzi našou spoločnosťou, zamestnávateľmi, médiami a mnohými ďalšími.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce