Všetko, čo potrebujete vedieť o zamestnávaní zdravotne znevýhodnených nájdete v praktickej príručke

Rady a tipy
2. júna 2021
4 min

[:sk]Približne 155 000 ľudí so zdravotným znevýhodnením na Slovensku je v produktívnom veku a mohlo by pracovať. Aby sme zamestnávateľom uľahčili zorientovanie sa v možnostiach a zvýšili osvetu, pripravili sme praktickú príručku, ktorá odpovedá na mnohé otázky spojené so zamestnávaním ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Rozmýšľali ste už nad tým, ako prežívajú teambuildingy ľudia s autizmom? Vedeli ste, že duševné ochorenia sú treťou najčastejšou príčinou priznania invalidity? Obávate sa toho, ako bude nevidiaci človek pracovať s počítačom alebo sa pohybovať po kancelárii? Viete si predstaviť dávať inštrukcie a spätnú väzbu človeku, ktorý má sluchové postihnutie? Na všetky tieto otázky existujú odpovede a riešenia. Treba len vedieť, kde ich hľadať, prípadne nájsť toho správneho človeka, na ktorého sa môžete obrátiť.

Kde hľadať potenciálnych zamestnancov so zdravotným znevýhodnením?

V databáze životopisov na Profesii sú životopisy uchádzačov so zdravotným znevýhodnením označené špeciálnou nálepkou Výpomoc so srdcom. Kontaktné údaje týchto uchádzačov sú firmám prístupné bezplatne. Z dlhodobého pohľadu tvoria tieto životopisy približne 2 % uchádzačov o prácu na Profesia.sk. Viac ako 40 % z nich má ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. Mnohým s vyplnením životopisu a správnym uvedením svojho zdravotného znevýhodnenia pomáhajú aj naši kolegovia zo zákazníckej podpory.

Môžete sa uchádzača na pohovore pýtať na jeho zdravotný stav?

Z pohľadu Zákonníka práce máte ako zamestnávateľ právo vedieť, či ide o uchádzača alebo zamestnanca so zdravotným postihnutím. Musíte sa však uspokojiť iba s informáciou o priznanej invalidite. Ak osobitný právny predpis vyžaduje na danú prácu psychickú alebo zdravotnú spôsobilosť, môže sa zamestnávateľ opýtať aj otázky súvisiace so zdravotným stavom uchádzača.

Pamätajte však na to, že sa uchádzača môžete pýtať iba také otázky, ktoré súvisia s výkonom práce. Napríklad:

  • uchádzača so zrakovým znevýhodnením sa môžete opýtať, ako pracuje s počítačom alebo ako by sa pohyboval po kancelárii.
  • uchádzača so sluchový znevýhodnením sa môžete opýtať, ako by komunikoval v prípade skupinovej porady alebo telefonickej komunikácie.

Praktická príručka pre zamestnávateľov

Program Výpomoc so srdcom funguje už takmer 3 roky a počas tohto obdobia sme spustili viacero pilotných spoluprác, rozprávali sme sa s rôznymi odborníkmi a organizáciami a zrealizovali sme niekoľko prieskumov na tému diverzity či zamestnávania zdravotne znevýhodnených ľudí. Tieto skúsenosti a tipy sme spísali do príručky s praktickými radami pre zamestnávanie ľudí so špecifickými potrebami. Dozviete sa v nej:

  • Legislatívny rámec pre zamestnávanie ľudí so zdravotným znevýhodnením
  • Zaujímavé prieskumy a štatistiky
  • Ako posudzovať životopisy uchádzačov so zdravotným znevýhodnením
  • Ako viesť pohovor s uchádzačom so zdravotným znevýhodnením
  • Tipy na bezbariérové pracovisko z pohľadu rôznych typov znevýhodnenia
  • Skúsenosti firiem z praxe

Pozrieť príručku

 [:]

Napísala Lucia Belanová
#CSR