Au-pairka v zahraničí či copywriterka na Slovensku. Ktoré profesie sú najatraktívnejšie? 

2. novembra 2023
5/5
6 min

Na portáli Profesia.sk reagujú uchádzačky a uchádzači o prácu denne v priemere na 4221 pracovných ponúk. Analýza dát sa preto zamerala na to, aké pozície sú najzaujímavejšie a o ktoré sa takmer vôbec neuchádzajú. Priemerný počet reakcií na akúkoľvek ponuku je tento rok 16. 

Z pohľadu uchádzačiek a uchádzačov je tento rok najatraktívnejším povolaním práca au-pairky. Na jeden inzerát príde firmám v priemere až 84 reakcií, no oveľa častejšie ako na ponuky na Slovensku, reagujú na inzeráty ponúkajúce prácu au-pairky v zahraničí. Rovnaký faktor výrazne zvyšuje priemerný počet reakcií aj v prípade druhej najatraktívnejšej pozície – zberačka. V tomto prípade príde spoločnostiam na jednu ponuku v priemere 71 životopisov.  

Pri ďalších atraktívnych profesiách, ktoré zaujmú desiatky uchádzačiek a uchádzačov, už ide prevažne o ponuky práce doma na Slovensku. Tretia pozícia, pri ktorej firmy nemajú núdzu o záujemkyne, je práca oblastnej manažérky, na ktorú v priemere príde až 68 reakcií. Táto práca je zároveň jedna z najlukratívnejších, z analýzy portálu Platy.sk vyšla ako druhá najlepšie platená na Slovensku. Zamestnankyne zarábajú v priemere takmer 5000 eur mesačne (vrátane odmien a bonusov), priemerný ponúkaný základný plat v ponukách v hrubom je tento rok na úrovni takmer 4000 eur mesačne.  

Viac ako 60 reakcií príde firmám aj keď hľadajú copywriterky. Spomedzi 50 životopisov si zas vyberajú pri inzerátoch pre predavačky leteniek a zájazdov, asistentky výživy či marketingové riaditeľky. V priemere 48 ľudí reaguje na ponuky práce pracovných psychologičiek, vizualistiek a redaktoriek.  

Medzi najmenej atraktívnymi sú viaceré zdravotnícke profesie 

Aj napriek tomu, že priemerný ponúkaný plat v inzerátoch pre lekárky je 2808 eur mesačne v hrubom, nemocnice či iné zdravotnícke zariadenia na reakcie čakajú márne, a to ich hľadali už 2199. Tento rok na jednu takúto ponuku práce reagujú len dvaja ľudia a v rebríčku atraktivity sú na samom spodku. Uchádzačky a uchádzači nemajú záujem ani o ponuky pre konštruktérky integrovaných obvodov, lodníčky či riaditeľky škôl. Vo všetkých prípadoch ide len o dve reakcie v priemere.  

Na piatom a šiestom mieste najmenej zaujímavých profesií sú ďalšie z oblasti zdravotníctva. Na inzeráty pre zubné lekárky a farmaceutky reagujú len traja ľudia. Zubných lekárok hľadali tento rok cez portál Profesia.sk zatiaľ takmer 500, priemerný základný ponúkaný plat v hrubom je 2531 eur.  

Podpriemerný záujem je aj o prácu programátoriek 

Pri analýze vyšiel podpriemerný záujem aj pri pozíciách, na ktoré firmy hľadajú tisícky zamestnankýň a zamestnancov. Tento rok bolo na Profesia.sk uverejnených zatiaľ vyše 6100 inzerátov na pozíciu programátoriek, no nadpriemerný ponúkaný plat neprináša nadpriemerný záujem. Na jednu ponuku reaguje v priemere deväť ľudí. Podobná situácia je aj v prípade softvérových inžinierok, priemerný ponúkaný plat je tiež na úrovni 2300 eur v hrubom, no reakcií príde len sedem.  

Medzi pozíciami s nízkym záujmom zo strany uchádzačiek a uchádzačov sa ocitli aj ďalšie z prostredia zdravotníctva. Na inzeráty pre sestry reaguje v priemere len deväť ľudí, v prípade hlavných sestier a zdravotníckych záchranárok osem a pôrodné asistentky sú pre nemocnice tiež hľadaním ihly v kope sena. Na jednu ponuku príde len päť reakcií.  

Aký je záujem o najčastejšie inzerované pozície? 

V prípade piatich pracovných pozícií, na ktoré tento rok firmy hľadali najviac nových kolegýň a kolegov, je záujem zo strany uchádzačiek a uchádzačov, s jednou výnimkou, nadpriemerný. Na viac ako 22-tisíc inzerátov pre predavačky je priemerný počet reakcií 28. Podobne aj v prípade administratívnych pracovníčok či pokladníčok. 

Táto tlačová správa sa netýka len žien, ktoré si hľadajú novú prácu, ale všetkých ľudí. Spoločnosť Profesia podporuje rovnosť mužov a žien a pri všetkých tlačových správach sa snaží o rovnováhu medzi ženským a mužským pomenovaním jednotlivých pozícií. Stále však v mnohých textoch na Slovensku prevažuje mužský rod. V novembri je celosvetovo jednou z tém rovnosť odmeňovania mužov a žien, ktorú sa Profesia rozhodla podporiť tlačovou správou s čisto ženskými názvami pracovných pozícií.  
Profesia.sk sa aj touto cestou rozhodla podporiť diskusiu o spravodlivom odmeňovaní a odstraňovaní rodových rozdielov, ktoré sú aj hlavnými témami iniciatívy Equal Pay Day.

Audio nahrávka pre médiá:

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku