6000 eur mesačne verzus 800 eur. Ktoré pozície sú najlepšie a ktoré najhoršie platené? 

17. októbra 2023
5/5
4 min

Niekde minimálna mzda, inde tisíce eur. Analýza portálu Platy.sk sa zamerala na to, v akých oblastiach a na akých pozíciách Slováci a Slovenky najlepšie zarábajú. A kde, naopak, musia zamestnanci a zamestnankyne vyžiť z platov pod 1000 eur mesačne. 

Najviac na Slovensku zarábajú zamestnanci a zamestnankyne v oblasti vrcholového manažmentu. Až osem najlepšie platených pozícií je práve z tejto oblasti. Najviac si mesačne prilepšia generálni riaditelia a riaditeľky, ktorých priemerný mesačný plat je tento rok takmer 6300 eur. Tento rok bolo na Profesia.sk zverejnených zatiaľ 81 pracovných ponúk na túto pozíciu, polovica z nich v Bratislavskom kraji. Regionálne rozdiely sú výrazné aj v prípade generálnych riaditeľov, medzi priemerným platom v Bratislavskom kraji (6973 eur) a v Prešovskom (5153 eur) je takmer 2-tisícový rozdiel. 

S odstupom viac ako 1000 eur mesačne sú na druhom mieste oblastní manažéri a manažérky a pozíciou s tretím najvyšším priemerným platom je riaditeľ či riaditeľka IT, tí zarobia takmer 4550 eur mesačne.  

Jediná pozícia v top 10, ktorá je z inej oblasti ako vrcholový manažment, je profesia pilota. Priemerný mesačný zárobok je 3867 eur. Pracovných ponúk pre pilotov a pilotky je však veľmi málo, tento rok ich bolo na Profesia.sk zverejnených zatiaľ len 11.

Aj mimo vrcholového manažmentu si však vedia Slováci a Slovenky nadštandardne zarobiť. IT architekti a architektky majú takmer rovnaké platy ako technickí riaditelia. Vyše 3600 eur mesačne v priemere zarobia riaditelia a riaditeľky sektora v bankovníctve. Medzi desať najlepšie platených profesií mimo vrcholového manažmentu patria aj riadiaci letovej prevádzky s takmer 3500 eurami mesačne či finanční manažéri s vyše 3300 eurami.  

Na opačnej strane platového rebríčka sú zamestnanci najmä z oblastí textilného priemyslu a cestovného ruchu, no najmenej, na úrovni minimálnej mzdy, zarábajú asistenti a asistentky vychovávateliek v škôlke. 807 eur mesačne zarábajú v priemere strihači a strihačky textilu, len o 13 eur viac majú krajčíri a krajčírky. Menej ako 850 eur mesačne zarábajú aj vrátnici, izbová služba či opatrovateľky a osobné asistentky.  

Plat nie vždy ovplyvní záujem uchádzačov 

O pozície vo vrcholovom manažmente je zo strany uchádzačiek a uchádzačov nadpriemerný záujem. Tento rok je priemerný počet reakcií na jednu ponuku 22. Najatraktívnejšia je pozícia oblastného manažéra, kde na jednu ponuku v priemere reaguje až 65 ľudí. Takmer 50 reakcií prichádza firmám aj na inzeráty na pozície marketingových riaditeľov.  

Na inzeráty pre pilotov a pilotky reaguje v priemere len deväť ľudí, čo však súvisí so špecifickým požadovaným vzdelaním. Ešte menej reakcií, v priemere iba šesť, chodí firmám, keď hľadajú IT architektov a architektky.  

Paradoxne je mierne nadpriemerný záujem aj o druhú najhoršie platenú pozíciu. Na jednu ponuku pre strihačov a strihačky textilu príde v priemere 18 reakcií. Na inzeráty pre krajčírov a krajčírky sa ozve v priemere 10 ľudí, iba o dve reakcie viac chodí na inzeráty pre opatrovateľov a osobných asistentov.  

Audio nahrávka pre médiá:

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku