Začiatok tohto školského roka je pre riaditeľov najťažší. Školy potrebujú učiteľov viac ako kedykoľvek predtým

30. augusta 2022

Edujobs.sk poskytuje školám priestor na uverejňovanie pracovných ponúk zadarmo. Portál, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia, aktuálne eviduje rekordný dopyt po nových učiteľoch.

Leto je pre školy každoročne časom, kedy pridávajú najviac pracovných ponúk. Analýza z dielne Edujobs.sk ukazuje, že voľné pedagogické pozície dosiahli počas tohto leta čísla, aké tu ešte nikdy predtým neboli.

Viac ako 2-tisíc ponúk za necelé tri mesiace

Vôbec po prvý raz sa stalo, že školy v období od 1. júna do 15. augusta uverejnili viac ako 2-tisíc učiteľských inzerátov. Rok 2022 ich priniesol až 2216.

Dopyt škôl narástol oproti roku 2018 o takmer 100 percent.

Potrebujú najmä učiteľov druhého stupňa

Najviac voľných pracovných príležitostí je na miesta učiteľov a učiteliek druhého stupňa na základnej škole. Od 1. júna do 15. augusta uverejnili školy 606 ponúk na túto pozíciu. Dopyt tu stúpol medziročne až o 35 percent. Vlani išlo o 448 inzerátov.

Záujem škôl o nových ľudí pritom medziročne rástol pri všetkých učiteľských pozíciách. Po pedagógoch druhého stupňa základných škôl sú potrební tiež učitelia a učiteľky stredných škôl a vyučujúci/e na prvom stupni.

Na aké predmety treba viac ľudí?

Anglický jazyk, matematika či fyzika. Presne toto sú aprobácie, ktoré sa tento rok vyskytujú v ponukách práce absolútne najčastejšie.

Veľké množstvo slovenských škôl trápi tiež problém s hľadaním vyučujúcich nemčiny a informatiky.

Problém s uchádzačmi

Vysoký počet pracovných príležitostí spôsobuje, že školy si medzi sebou navzájom veľmi konkurujú. Bojujú totiž o záujem ľudí. Priemerný počet uchádzačov, ktorí reagujú na jednu učiteľskú pozíciu sa totiž znižuje.

Letná sezóna v roku 2022 priniesla za posledné obdobie po prvý raz situáciu, že na jednu učiteľskú ponuku práce zareagovalo menej ako 6 uchádzačov.

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová

+421917697726

nikola.richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
Hodnotenie článku