Dôležitosť učiteľov a učiteliek nepotvrdzujú ich platy. Ako je to v iných krajinách?

26. marca 2023
5/5
4 min

Učiteľské povolanie má mimoriadny zmysel. Na trhu práce možno nájsť len malú hŕstku profesií, ktoré majú tak veľký vplyv na spoločnosť. Najnovšia analýza ukázala, ako vyzerá postavenie učiteľov z pohľadu ich platov na Slovensku a v okolitých krajinách v Európe.

Keď sa chce človek stať učiteľom/kou na základnej či strednej škole, musí mať univerzitné vzdelanie. Ako ale vyzerá porovnanie priemerných pedagogických platov oproti zárobkom ostatných Slovákov a Sloveniek, ktorí majú vysokoškolský titul 2. stupňa? Na túto tému si posvietila analýza portálu Platy.sk, patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Spoločnosť Profesia chce pri príležitosti dňa učiteľov zvýšiť povedomie o problematikách v oblasti školstvapri tejto príležitosti poďakovať všetkým učiteľom a učiteľkám, ktorí poskytujú novým generáciám kvalitné vzdelanie v často náročných pracovných podmienkach.

Porovnanie s ľuďmi s rovnakým vzdelaním

1206 eur v hrubom. Takto vyzerá priemerný základný plat učiteľov základných a stredných škôl na Slovensku. Je to o 576 eur menej, ako je priemerná mzda zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa.

Na to, aby učitelia zárobkovo dobehli celoslovenský priemer titulovaných zamestnancov, potrebujú aktuálne navýšenie platu o takmer 48 percent.

Práve platy sú na Slovensku označované za hlavný dôvod nezáujmu ľudí o prácu v školstve. Portál Edujobs.sk, ktorý sa špecializuje na školské pracovné ponuky, informuje každý rok o zhoršujúcej sa situácii. Kým dopyt po nových učiteľoch stúpa, počet reakcií uchádzačov a uchádzačiek rok čo rok klesá.

Situácia v krajinách V4

Aktuálna analýza vznikla aj z dôvodu lepšieho povedomia o platových podmienkach pedagógov v medzinárodnom prostredí. Portál Platy.sk je súčasťou nadnárodného webu Paylab.com, ktorý spravuje mzdové porovnávače naprieč celým svetom.

Mzdové dáta odhaľujú, že učiteľské platy sú výrazne pod priemerom ľudí s univerzitným vzdelaním vo všetkých krajinách Vyšehradskej štvorky. Takmer rovnakú situáciu, ako je na Slovensku, môžeme napríklad vidieť aj v Českej republike.

U našich severných a južných susedov sú rozdiely dokonca ešte výraznejšie. Poľskí pedagogickí zamestnanci strácajú na priemerný plat ľudí s vysokou školou takmer 60 percent. V Maďarsku je tento rozdiel ešte výraznejší a predstavuje zhruba 79 percent.

Kde sú rozdiely nižšie?

Medzinárodné dáta odhaľujú, že pedagogické povolanie môže mať v zahraničí aj úplne iné mzdové podmienky. Takéto situácie pritom nemusia byť v krajinách západnej či severnej Európy.

Vhodným príkladom je Chorvátsko. Priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov je od priemernej pedagogickej mzdy vyšší iba o zhruba desatinu.

Výrazne nižšie platové rozdiely ako na Slovensku môžeme sledovať napríklad aj v Slovinsku.

Potrebná zmena situácie

Mzdová situácia pedagogických zamestnancov je v našej krajine dlho diskutovanou témou. Štatistiky poukazujú na to, že vzhľadom na životné náklady je problém najvypuklejší najmä v Bratislavskom kraji.

Práve v tomto regióne je dnes prítomný najväčší nedostatok ľudí na školách. Dáta portálu Eujobs.sk informujú, že spomedzi 5 849 pedagogických ponúk za rok 2022 bola viac ako polovica v Bratislave a okolí. Školy potrebujú najmä učiteľov a učiteľky 2. stupňa základných škôl.

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: nikola.richterova@profesia.sk

Napísala Nikola Richterová
Hodnotenie článku