Akú strednú školu radia štatistiky trhu práce? Analýza Profesie prináša rozhodujúcim sa deviatakom dôležité informácie

17. februára 2022

Najnovšia analýza pracovného portálu Profesia.sk rozoberá, akí uchádzači so stredoškolským vzdelaním sú najžiadanejší. Štatistiky naznačujú, že ani vysoký počet ponúk nezaručuje ľahké nájdenie uplatnenia. 

Prvé mesiace v roku sú každý rok spojené s veľkým rozhodovaním. Deviataci na základných školách podávajú v tomto období svoje prihlášky na stredné školy. Analýza portálu Profesia.sk prináša informácie o tom, akí uchádzači so stredoškolským vzdelaním sú na Slovensku najvítanejší.

Väčšina ponúk požaduje stredoškolské vzdelanie

Štatistiky najväčšieho pracovného portálu potvrdzujú, že Slovensko je predovšetkým krajina stredoškolských pracovných príležitostí. Táto situácia u nás pretrváva dlhé roky.

V roku 2022 je maturita požadovaná vo viac ako 38 percentách ponúk. Za ňou nasleduje stredoškolské vzdelanie bez maturity, ktoré je podmienkou v zhruba 23 percentách pracovných inzerátoch v tomto roku.

Celkovo tak dokončenú strednú školu požaduje viac ako 61 percent pracovných príležitostí. Pre porovnanie, akýkoľvek stupeň vysokoškolského vzdelania je podmienkou iba v 20 percentách ponúk.

Najrozšírenejšie ponuky nezaručujú ľahké hľadanie práce

Spomedzi inzerátov, ktoré vyžadujú aspoň maturitu, vidíme najviac príležitostí v obchode a administratíve. Najrozšírenejšie sú ponuky práce na administratívnych pracovníkov a pracovníčky či obchodných zástupcov a zástupkyne.

Skutočnosť, že takýchto ponúk je najviac, však zároveň nemusí znamenať dostupné uplatnenie. Pri pozíciách v administratíve či obchode sledujeme, že ide o atraktívne miesta nielen pre ľudí so stredoškolským, ale aj vysokoškolským vzdelaním. To prináša pomerne veľkú konkurenciu medzi uchádzačmi. Na pracovný inzerát administratívneho pracovníka/čky zareaguje v roku 2022 v priemere 30 ľudí, pri obchodných zástupcoch a zástupkyniach je to zhruba 20 kandidátov či kandidátiek.

Akí maturanti sú na trhu práce najvítanejší?

Oproti takej administratíve sú pre uchádzačov s maturitou omnoho dostupnejšie pracovné príležitosti v strojárstve, elektrotechnike či v informačných technológiách.

V týchto sektoroch majú totiž zamestnávatelia najväčší problém s hľadaním nových zamestnancov s ukončenou maturitou. Študovanie technických smerov je preto na Slovensku dôležité nielen na vysokých, ale aj stredných školách.

Obzvlášť kľúčový môže byť v prípade stredoškolských odborov výber informačných technológií.

Zamestnávatelia v IT oblasti majú na Slovensku dlhodobý problém s nedostatkom pracovníkov. Za posledné dva roky pritom počet pracovných príležitostí v tomto sektore výrazne stúpol. To dáva viac príležitostí nielen pre ľudí s univerzitným vzdelaním, ale aj pre tých, ktorí sa tomuto odboru venujú na strednej škole. V roku 2022 požaduje maturitu až 38 percent IT inzerátov.

Kde potrebujú ľudí so stredoškolským vzdelaním bez maturity?

V prípade pracovných ponúk, ktoré si stanovujú ako podmienku stredoškolské vzdelanie bez maturity, vidíme najviac príležitostí vo výrobe, obchode či doprave, logistike a špedícii.

Najviac ponúk eviduje pracovný portál Profesia.sk na operátorov a operátorky výroby, predavačov či predavačky a skladníkov a skladníčky.

Kde firmy vidia najmenej uchádzačov?

Hľadanie pracovného uplatnenia je pre uchádzačov so stredoškolským vzdelaním najjednoduchšie opäť v technických smeroch.

Najnižšia konkurencia medzi kandidátmi je v strojárstve, elektrotechnike a energetike či v telekomunikáciách.

Spomedzi konkrétnych pozícií robí zamestnávateľom najväčší problém hľadanie zamestnancov na ponuky ako zvárač/ka, mechatronik/čka či sústružník/čka. V prípade týchto pozícií rátajú firmy uchádzačov na prstoch jednej ruky. Na jeden inzerát zareagujú zhruba traja až štyria uchádzači.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísal Nikola Richterová
#Analýzy #Školstvo