Akú strednú školu radia štatistiky trhu práce? Analýza Profesie prináša rozhodujúcim sa deviatakom dôležité informácie

17. februára 2022
5 min

Najnovšia analýza pracovného portálu Profesia.sk rozoberá, akí uchádzači so stredoškolským vzdelaním sú najžiadanejší. Štatistiky naznačujú, že ani vysoký počet ponúk nezaručuje ľahké nájdenie uplatnenia. 

Prvé mesiace v roku sú každý rok spojené s veľkým rozhodovaním. Deviataci na základných školách podávajú v tomto období svoje prihlášky na stredné školy. Analýza portálu Profesia.sk prináša informácie o tom, akí uchádzači so stredoškolským vzdelaním sú na Slovensku najvítanejší.

Väčšina ponúk požaduje stredoškolské vzdelanie

Štatistiky najväčšieho pracovného portálu potvrdzujú, že Slovensko je predovšetkým krajina stredoškolských pracovných príležitostí. Táto situácia u nás pretrváva dlhé roky.

V roku 2022 je maturita požadovaná vo viac ako 38 percentách ponúk. Za ňou nasleduje stredoškolské vzdelanie bez maturity, ktoré je podmienkou v zhruba 23 percentách pracovných inzerátoch v tomto roku.

Celkovo tak dokončenú strednú školu požaduje viac ako 61 percent pracovných príležitostí. Pre porovnanie, akýkoľvek stupeň vysokoškolského vzdelania je podmienkou iba v 20 percentách ponúk.

Najrozšírenejšie ponuky nezaručujú ľahké hľadanie práce

Spomedzi inzerátov, ktoré vyžadujú aspoň maturitu, vidíme najviac príležitostí v obchode a administratíve. Najrozšírenejšie sú ponuky práce na administratívnych pracovníkov a pracovníčky či obchodných zástupcov a zástupkyne.

Skutočnosť, že takýchto ponúk je najviac, však zároveň nemusí znamenať dostupné uplatnenie. Pri pozíciách v administratíve či obchode sledujeme, že ide o atraktívne miesta nielen pre ľudí so stredoškolským, ale aj vysokoškolským vzdelaním. To prináša pomerne veľkú konkurenciu medzi uchádzačmi. Na pracovný inzerát administratívneho pracovníka/čky zareaguje v roku 2022 v priemere 30 ľudí, pri obchodných zástupcoch a zástupkyniach je to zhruba 20 kandidátov či kandidátiek.

Akí maturanti sú na trhu práce najvítanejší?

Oproti takej administratíve sú pre uchádzačov s maturitou omnoho dostupnejšie pracovné príležitosti v strojárstve, elektrotechnike či v informačných technológiách.

V týchto sektoroch majú totiž zamestnávatelia najväčší problém s hľadaním nových zamestnancov s ukončenou maturitou. Študovanie technických smerov je preto na Slovensku dôležité nielen na vysokých, ale aj stredných školách.

Obzvlášť kľúčový môže byť v prípade stredoškolských odborov výber informačných technológií.

Zamestnávatelia v IT oblasti majú na Slovensku dlhodobý problém s nedostatkom pracovníkov. Za posledné dva roky pritom počet pracovných príležitostí v tomto sektore výrazne stúpol. To dáva viac príležitostí nielen pre ľudí s univerzitným vzdelaním, ale aj pre tých, ktorí sa tomuto odboru venujú na strednej škole. V roku 2022 požaduje maturitu až 38 percent IT inzerátov.

Kde potrebujú ľudí so stredoškolským vzdelaním bez maturity?

V prípade pracovných ponúk, ktoré si stanovujú ako podmienku stredoškolské vzdelanie bez maturity, vidíme najviac príležitostí vo výrobe, obchode či doprave, logistike a špedícii.

Najviac ponúk eviduje pracovný portál Profesia.sk na operátorov a operátorky výroby, predavačov či predavačky a skladníkov a skladníčky.

Kde firmy vidia najmenej uchádzačov?

Hľadanie pracovného uplatnenia je pre uchádzačov so stredoškolským vzdelaním najjednoduchšie opäť v technických smeroch.

Najnižšia konkurencia medzi kandidátmi je v strojárstve, elektrotechnike a energetike či v telekomunikáciách.

Spomedzi konkrétnych pozícií robí zamestnávateľom najväčší problém hľadanie zamestnancov na ponuky ako zvárač/ka, mechatronik/čka či sústružník/čka. V prípade týchto pozícií rátajú firmy uchádzačov na prstoch jednej ruky. Na jeden inzerát zareagujú zhruba traja až štyria uchádzači.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Analýzy #Školstvo