Dopyt a ponuka sa v prípade znalosti angličtiny vyrovnáva, s nemčinou je problém 

4. októbra 2023
5/5
6 min

Ovládanie cudzích jazykov je v dnešnej dobe už samozrejmosťou. Analýza dát portálu Profesia.sk sa zamerala na to, na akej úrovni požadujú firmy znalosť angličtiny a nemčiny, a aké znalosti uvádzajú uchádzači a uchádzačky v životopisoch. Tento rok viac ako 76-tisíc pracovných ponúk vyžadovalo znalosť jedného cudzieho jazyka, 167-tisíc požadovalo dva a viac. 

Spomedzi takmer 70-tisíc aktívnych životopisov na profesia.sk až v 63-tisíc z nich uchádzači uvádzajú znalosť niektorého z jazykov. 85 percent z nich ovláda angličtinu, 40 percent nemčinu, 18 percent ruštinu. Nasleduje čeština, maďarčina, poľština a ukrajinčina. Mnohí komunikujú vo viacerých jazykoch. 

Bez ohľadu na úroveň, tento rok vyžadovalo viac ako 90-tisíc pracovných ponúk znalosť anglického jazyka a 25-tisíc nemeckého. Za ostatných desať rokov prudko stúpol dopyt po zamestnancoch, ktorí hovoria po anglicky, v prípade nemčiny záujem tiež rástol, ale menej výrazne. Aktuálne evidujeme oproti minulému roku mierny medziročný pokles. 

Pri angličtine ponuka tesne napĺňa dopyt 

Hoci niektorí tvrdia, že znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka na úrovni pokročilý/á je nevyhnutnosť, dáta z Profesia.sk ukazujú niečo iné. Najčastejšie sa v pracovných ponukách objavuje požiadavka ovládania angličtiny na úrovni B2, čiže stredne pokročilý, tvorí 47 percent inzerátov z tých, ktoré hľadajú anglicky hovoriacich ľudí. Štvrtine stačí úroveň B1, mierne pokročilý. Pokročilú znalosť angličtiny, teda na úrovni C1, žiadajú iba v deviatich percentách inzerátov.  

Akú skutočnú znalosť cudzích jazykov uchádzači a uchádzačky majú a to, čo uvádzajú v životopise, môže byť rozdiel. Klamať a preháňať sa však neoplatí, zamestnávateľ na pohovore veľmi rýchlo odhalí reálne schopnosti dohovoriť sa či písať v cudzom jazyku.  

Z dát vyplýva, že v prípade angličtiny Slováci a Slovenky najčastejšie uvádzajú, že sú mierne pokročilí – tvrdí to tretina uchádzačiek a uchádzačov. 30 percent sa priznáva k stredne pokročilým schopnostiam a 14 percent k úrovni C1, čiže pokročilý. Angličtinu na úrovni C1 alebo C2 tento rok uvádzalo spolu 36 556 uchádzačov a uchádzačiek. Najviac z nich, 35 percent, si hľadalo prácu v Bratislavskom kraji a častejšie to boli muži. Najviac zastúpená bola veková kategória 15 – 24 rokov.  

Keď to porovnáme s faktom, že takmer polovica inzerátov s požiadavkou angličtiny vyžaduje úroveň B2, uchádzači a uchádzačky znalosťami jazyka na úrovni B2 a viac dopyt tesne napĺňajú. No oplatí sa pridať, len desať percent ponúk si vystačí so začiatočníckymi znalosťami, ak sa tí, ktorí majú angličtinu na úrovni A2, ešte čosi naučia, budú mať oveľa väčšie možnosti uplatnenia. 

Nájsť dobre nemecky hovoriacich je problém 

Požiadavky na úroveň znalosti nemčiny rokmi klesajú. Zatiaľ čo v roku 2013 požadovala ovládanie nemeckého jazyka na úrovni B2 takmer polovica z inzerátov, ktoré uvádzali ako podmienku znalosť tohto jazyka, tento rok je to len 28 percent. Necelá štvrtina žiada mierne pokročilých a ôsmim percentám ponúk stačí začiatočník či začiatočníčka. V rovnakom počte ponúk sa objavila požiadavka na úroveň C1.  

Pre zamestnávateľov nie je jednoduché obsadiť pozície, na ktoré hľadajú stredne pokročilých nemčinárov a nemčinárky. Najviac uchádzačiek a uchádzačov totiž uvádza, že sú začiatočníci (A2), nasledujú mierne pokročilí. Iba päť percent z tých, ktorí ovládajú nemčinu, tvrdí, že na úrovni C1.  

Pokročilú alebo expertnú znalosť nemeckého jazyka majú častejšie ženy, z vekového hľadiska ide o starších ľudí ako pri angličtine. Najčastejšie sú to uchádzači a uchádzačky vo veku 35 – 44 rokov. 

V cudzích jazykoch sa uchádzači a uchádzačky môžu zlepšiť aj vďaka vzdelávaciemu portálu Seduo.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia a ponúka množstvo kurzov, a jazykové sú jedny z najsledovanejších. Kurzy angličtiny sú v porovnaní s nemčinou šesťkrát sledovanejšie. Zlepšiť si nemčinu sa pritom môže oplatiť aj z finančného hľadiska. Tento rok je priemerný ponúkaný plat v inzerátoch na Profesia.sk 1413 eur mesačne v hrubom, v prípade ponúk, ktoré vyžadujú ovládanie nemčiny, je to 1748 eur.  

V inzerátoch sa objavili aj exotické jazyky 

Okrem bežných cudzích jazykov sa v inzerátoch z času na čas objavia aj požiadavky na exotické jazyky. Tento rok bolo na Profesia.sk uverejnených napríklad päť ponúk práce, ktoré vyžadovali znalosť mongolčiny, štyri estónčiny, tri ponuky hľadali gruzínsky hovoriacich ľudí, dve ponuky kazašsky a v dvoch ponukách firmy dokonca uvádzali potrebu znalosti biblickej gréčtiny. 

Audio nahrávka pre médiá:

Kontakt pre médiá:

Ľubica Melcerová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: lubica.melcerova@profesia.sk

Napísala Lubica Melcerova
Hodnotenie článku