7. marca 2021

Ženy majú na výplatnej páske stále o štvrtinu menej. Profesia analyzovala dôvody

Aký je rozdiel medzi pracujúcim Slovákom a Slovenkou? Štatistiky hovoria, že ide najmä o plat. Spoločná analýza portálov Platy.skProfesia.sk odhaľuje, čo všetko prináša mzdové rozdiely a kde sú najväčšie.

Celkový priemerný plat ženy aj so všetkými finančnými odmenami, prémiami a bonusmi predstavuje 1230 eur v hrubom. Koľko zarobí muž? Podľa Platy.sk o takmer štvrtinu viac. Analýza mzdového portálu a Profesia.sk rieši rozdiely medzi mužmi a ženami na trhu práce.

Rozličné kariérne záujmy

Za mzdovou nerovnomernosťou je hneď niekoľko príčin. Jednou z nich sú aj iné pracovné preferencie. Na Slovensku máme odvetvia, v ktorých vidíme prevahu jedného pohlavia. Pri ženách sú to sektory ako zdravotníctvo a sociálna starostlivosť, administratíva či ekonomika, financie a účtovníctvo.

Naopak, keď sa pozrieme, v ktorých odvetviach vidíme na portáli Profesia.sk reakcie od mužov, dominujú telekomunikácie, elektrotechnika a energetika a strojárstvo.

Na Slovensku dlhodobo pozorujeme, že v sektoroch, kde dominujú ženy, sú platy v priemere nižšie. Túto skutočnosť potvrdzujú aj údaje z portálu Platy.sk, na ktorom si zamestnanci porovnávajú svoj plat, aby zistili, či zarábajú adekvátne.

Na pozíciách, ktoré vyplnili iba muži vidíme vyššie priemerné platy ako pri profesiách, ktoré označovali za svoje zamestnanie iba ženy.

Zdravotníctvo a sociálna práca, školstvo ale aj ďalšie odvetvia, kde sledujeme dominanciu žien, nie sú všade ohodnotené podpriemerne. Tieto sektory majú v mnohých krajinách Európy lepšie spoločenské a mzdové zaradenie, ako je tomu u nás na Slovensku.

Čo ďalšie ovplyvňuje platové rozdiely?

Ďalším z faktorov, ktoré majú vplyv na platové rozdiely medzi ženami a mužmi je materská dovolenka. V našej krajine je starostlivosť o novorodené dieťa takmer vždy na matke. Kým ženy sú niekoľko rokov na materskej dovolenke, ich mužskí kolegovia naberajú v pracovnom živote skúsenosti, s čím často súvisí aj platový progres.

Najmä v regiónoch sa však stále môžeme stretávať s vplyvom rodových zvykov. Ženy ešte stále nie sú vychovávané a motivované pracovať na kariére. Stále preto pretrvávajú zvyklosti, pri ktorých je za živiteľa rodiny považovaný otec, kým matka sa má starať o domácnosť a deti.

Ďalším dôležitým dôvodom, ktorý často súvisí s predošlými spomínanými faktormi, je tiež skutočnosť, že ženy si často už na pracovných pohovoroch pýtajú menej peňazí. Dôvodom môže byť jednak nižšia iniciatíva. Sú prípady, kedy ženy samé často za živiteľa rodiny považujú muža. Zároveň sa však stretávame s tým, že ženy majú často na trhu práce aj vďaka historickým označovaniam menej sebavedomia a platové vyjednávanie im robí väčší problém. Dôležitým faktom je zároveň aj slovenský fakt, že keď idú ženy do platového vyjednávania, musia vyjednávať s mužským manažérom.

Rozdiely na rovnakých pozíciách

Dáta portálu Platy.sk potvrdzujú, že medzi ženami a mužmi sú na Slovensku mzdové rozdiely aj na rovnakých pozíciách. V roku 2020 zarábali manažérky reklamačného oddelenia v priemere 1439 eur v hrubom. Muži na tejto pozícii zarobili oproti ženám o vyše tretinu viac.

Veľké rozdiely možno vidieť aj pri pozíciách HR koordinátor/ka, šéfredaktor/ka či dokladač/ka tovaru.

Vyšší podiel záujemkýň o IT a roku 2021

Analýza pozrela aj na to, ako sa vyvíja záujem žien o pracovné ponuky v dvoch sektoroch s najvyššími platmi.informačných technológiách aj vo vrcholovom manažmente vidíme na Slovensku stále veľkú dominanciu mužov.

Prvé dva mesiace roka 2021 však priniesli jemný nárast v záujme uchádzačiek o informačné technológie. Kým v roku 2020 tvorili ženy spomedzi kandidátov o IT pozície iba 16,8 percenta, počas januára a februára tento podiel stúpol o štyri percentá.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: [email protected]