Rekordný počet ponúk v školstve: Najviac žiadaní sú učitelia a učiteľky na základné a stredné školy

8. júna 2021
4 min

Dopyt po nových učiteľoch sa opäť zvyšuje. Analýza z dielne Edujobs.sk ukazuje, že počet ponúk, ktoré uverejňujú školy, každý rok stúpa. 

Takmer 680 pedagogických ponúk v máji a ďalších 181 za prvých šesť júnových dní. Školy aktuálne uverejňujú najvyššie počty pracovných inzerátov pre učiteľov. Potvrdzujú to čísla portálu Edujobs.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia a je priestorom pre školy, na ktorom môžu uverejňovať svoje ponuky zadarmo.

Oproti vlaňajšiemu máju stúpol počet až o 266 ponúk. Školy uverejňujú najviac pracovných inzerátov každoročne práve v období apríl, máj, jún. Po týchto troch mesiacoch eviduje Edujobs.sk vyšší počet ponúk ešte v auguste.

Najviac náborov na základných školách

Až 65 percent spomedzi všetkých ponúk uverejnili základné školy. Na celom Slovensku je aktuálne najvyšší dopyt po učiteľoch a učiteľkách 2. stupňa. Najžiadanejší sú uchádzači a uchádzačky so zameraním na fyziku, matematiku a informatiku.

Najvyšší dopyt po nových učiteľoch vidíme v Bratislavskom kraji, kde sa nachádza takmer polovica zo všetkých pracovných príležitostí. Na druhom mieste je trnavský región. Tu vidíme zhruba 12 percent z celej ponuky. 

Počet uchádzačov klesol

Školy, ktoré potrebujú nových učiteľov, však narážajú na jednu veľkú prekážku. Tou je nízky počet záujemcov o učiteľské pozície. Kým v máji 2020 zareagovalo na jednu takúto pracovnú ponuku takmer deväť ľudí, dnes je to necelých päť. Kritická situácia je aktuálne porovnateľná s IT sektorom. Slovenské školy trápi nedostatok záujemcov o pedagogické pozície čoraz viac.

Vyšší záujem uchádzačov vidíme pri nepedagogických pozíciách. Tu v máji 2021 platilo, že na jeden inzerát zareagovalo 16 záujemcov.

Najväčší záujem je najmä o pozície na recepcii, informátorov a informátoriek, pracovnej sily na upratovanie a údržbu či administratívne a ekonomické pozície ako je sekretár/ka riaditeľa, hospodár/ka či účtovník/čka. 

Dôležité povolanie s ôsmimi týždňami dovolenky

Analýzy portálu Edujobs.sk dlhodobo poukazujú na problematický nezáujem uchádzačov o učiteľské pozície. Odrádzanie od takejto kariéry spôsobuje najmä komunikovanie problémov, platových podmienok či psychickej náročnosti.

V spoločnosti sa už menej hovorí o príležitostiach a benefitoch, ktoré prináša táto práca. Kým ostatní zamestnanci majú k dispozícii 4 (respektíve 5) týždňov dovolenky, v prípade učiteľov zákon stanovuje 8 týždňov. 

Ľudia, ktorí pracujú na pozíciách pedagógov, majú v našej spoločnosti vysokú dôležitosť. V dobe, keď sa rozoberá, aký veľký je dokáže byť vplyv influcencerov na sociálnych sieťach, je dobré spomenúť, ako vedia učitelia ovplyvniť vývoj nových generácií. Toto kreatívne povolanie vie navyše v dobe pandémie zaručiť aj istotu pracovného miesta a uplatnenia v každom regióne na Slovensku. 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Školstvo #Trh práce