Extra dovolenku má k dispozícii desatina Slovákov, viac rozšírená je Česku. Vo svete sú však krajiny, kde neexistuje ani zákonom stanovené voľno

2. augusta 2018
3 min

Benefit dovolenky navyše sa teší stále väčšej popularite. Najmä mladšie ročníky oceňujú v práci väčšiu voľnosť. Údaje z medzinárodného mzdového webu Paylab ukazujú, že omnoho viac ako na Slovensku, je tento benefit rozšírený v Českej republike. Treba však dodať, že naši susedia majú k dispozícii menej štátnych sviatkov.  

Analýza medzinárodného webu Paylab, ktorý prevádzkuje mzdové portály v niekoľkých krajinách, sledovala trendy ponúkaného voľna zamestnancom. Slovenské údaje  poskytol mzdový portál Platy.sk

Zamestnanecký benefit, keď je firma ochotná poskytnúť viac preplateného voľna, oceňujú najmä v krajinách, kde je kratšia zákonná dovolenka, prípadne málo štátnych sviatkov pripadajúcich na pracovný deň. Ponuka dovolenky navyše môže mať niekoľko podôb. Môže ísť o niekoľko dní navyše pre všetkých zamestnancov, narodeninové voľno, či odmenu za lojálnosť zamestnanca, keď sa extra dovolenka viaže na odpracované roky vo firme.

Extra voľno má tretina Čechov, no len desatina Slovákov

Spomedzi sledovaných krajín je tento benefit najrozšírenejší v Českej republike, kde ho deklaruje až 33 percent zamestnancov. V porovnaní so Slovákmi je to výrazne menej. U nás má tento benefit približne desatina pracovníkov. 

Spomedzi krajín V4 však skončilo Slovensko druhé. V Poľsku majú extra dovolenku k dispozícii iba necelé štyri percentá a v Maďarsku dokonca menej ako dve percentá zamestnancov.  

Zákonná dovolenka nie je všade rovnaká

V Európe zväčša platí, že zamestnanci majú zo zákona nárok zhruba na 20 dní dovolenky, ktoré je zamestnávateľ povinný preplatiť. V niektorých krajinách je oddychových dní v rámci kolektívneho vyjednávania alebo pri špecifických profesiách ešte viac. V Maďarsku a na Slovensku zase platí, že starší zamestnanci majú viac dovolenky, ako tí mladší. 

Najväčší luxus v podobe zákonnej dovolenky majú vo Veľkej Británii a to presne 28 dní. Nasledujú krajiny ako Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Luxembursko a Švédsko, kde je zákonné minimum 25 dní. 

Okrem zákonnej dovolenky však majú pracovníci v jednotlivých krajinách ďalšie extra voľno v podobe sviatkov. V Európe je najviac sviatkov na Slovensku, teda 15. Ďalej nasleduje Malta a Španielsko so 14 sviatkami a Česká republika, Rakúsko, či Chorvátsko s 13 dňami. 

Zákonná dovolenka vo svete nie je samozrejmosť

Oddych vo forme preplatenej dovolenky je skutočným luxusom napríklad v USA, kde zamestnávateľ nemá povinnosť preplácať zamestnancom žiadnu dovolenku. Je na dobrovoľnom zvážení zamestnávateľa, či dni voľna svojim zamestnancom preplatí.

Mnoho firiem v USA poskytuje možnosť Paid time off. V podstate platí, že to, na čo majú zamestnanci v Európe nárok zo zákona, považujú firmy v USA za zamestnanecký benefit.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

Napísala Nikola Richterová
#Benefity