18. augusta 2019

Iba jedno percento pracovných ponúk uvádza minimálnu mzdu. Najviac ich je v Banskobystrickom kraji

Minimálna mzda bude v budúcom roku s najväčšou pravdepodobnosťou predstavovať 580 eur v hrubom. Analýza portálov Profesia.skPlaty.sk sa pozrela na to, koľko percent pracovných inzerátov ponúka minimálnu mzdu a akých pozícií sa týka najviac.

Pracovný portál Profesia.sk aj mzdový porovnávač Platy.sk patria do portfólia spoločnosti Profesia. Ich spoločná analýza sa snaží zmapovať, ako rozšírená je minimálna mzda v ponukách a akých pozícií sa najviac dotýka.

Ponúka ju len minimum pracovných inzerátov

Jedno percento. Len toľko inzerátov z celkovej ponuky na pracovnom portáli Profesia.sk uviedlo v roku 2019 minimálnu mzdu.

Keď tento podiel porovnávame s vlaňajškom, môžeme vidieť, že počet pracovných inzerátov s najnižším možným platom na Slovensku sa takmer vôbec nemení.

Najviac ponúk v Banskobystrickom kraji

Minimálnu mzdu ponúkajú najčastejšie pracovné inzeráty na prácu v Banskobystrickom kraji. V roku 2019 ponúkalo najnižšiu možnú základnú zložku platu 2,5 percenta ponúk v tomto regióne.

Jediným ďalším regiónom s podielom minimálnej mzdy v ponukách vyšším ako dve percentá je Prešovský kraj. Za ním nasleduje Košický a Žilinský kraj.

Z odvetví najčastejšie v textilnom priemysle

Plat 520 eur v hrubom sa nachádza najčastejšie v ponukách v textilnom, kožiarskom a odevnom priemysle, pomocných prácach a v poľnohospodárstve a potravinárstve.

Päticu odvetví s najvyšším podielom ponúk s minimálnou mzdou dopĺňajú ešte cestovný ruch, gastro, hotelierstvo a výroba.

Kto zarába na Slovensku najmenej?

Údaje portálu Profesia.sk dopĺňajú informácie z portálu Platy.sk. Ten zmapoval 20 pozícií s najnižšími zárobkami na Slovensku. V rebríčku obstála najhoršie pozícia školníka. Celoslovenský priemerný základný plat školníka predstavuje 525 eur v hrubom. Iba 5 eur nad stanovenou minimálnou mzdou pre rok 2019.

Na ďalších miestach skončili pozície ako sanitár, plavčík, krajčír, animátor voľného času, či šička.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: [email protected]