Počet uchádzačov o zamestnanie z Ukrajiny klesá, ponuky prevyšujú množstvo záujemcov

23. júna 2022
5/5
5 min

[:sk]Počet kandidátov a kandidátok s expertnou znalosťou ukrajinčiny alebo so štatútom dočasného útočiska, ktorí si hľadajú prácu prostredníctvom portálu Profesia.sk, sa postupne znižuje. Už v máji zaznamenal najväčší pracovný portál na Slovensku výraznejší pokles novo pridaných CV od ľudí z Ukrajiny oproti predchádzajúcemu mesiacu. Aktuálne dáta spoločnosti Profesia naznačujú, že tento trend bude pokračovať.

V databáze životopisov na pracovnom portáli Profesia.sk pribudlo v máji 2022 približne 750 životopisov uchádzačov o zamestnanie so znalosťou ukrajinčiny na úrovni C1 alebo C2. Oproti aprílu tohto roka ich počet klesol o viac než 40 percent. Podobne klesol aj počet životopisov, v rámci ktorých uchádzači označili, že majú štatút dočasného útočiska.

Počet životopisov Ukrajinci cudzie jazyky

Profesia - Počet životopisov so štatútom dočasného útočiska

Prácu si na Slovensku chceli nájsť najmä ženy. Ich životopisy tvorili približne 70 percent z celkového počtu pridaných životopisov. Viac než polovica zo všetkých uchádzačov a uchádzačiek o zamestnanie uvádzala vysokoškolské vzdelanie.

Hoci väčšina Ukrajiniek a Ukrajincov, ktorí sa u nás chcú zamestnať, udáva vysokoškolské vzdelanie, preferujú skôr nižšie kvalifikované pozície. Podľa analýzy pracovného portálu Profesia.sk najviac reagujú na pozície administratívny pracovník/pracovníčka, predavač/predavačka, asistent/asistentka, pomocný pracovník/pracovníčka, čašník/časníčka, operátor/ka výroby.

Zamestnávatelia ponúkajú najmä IT pozície

Od februára, keď portál Profesia.sk umožnil zamestnávateľov označovať ponuky, ktoré sú vhodné aj pre ľudí z Ukrajiny, firmy vyznačili takmer 14 000 pracovných príležitostí. Ukrajinky a Ukrajinci si tieto ponuky môžu na portáli Profesia.sk prezerať aj v ukrajinskom jazyku.

Zamestnávatelia väčšinou ponúkali šancu zamestnať sa ľuďom s praxou, ale približne tretina ponúk bola vhodná aj pre absolventov. S vhodným kandidátom alebo kandidátkou spoločnosti preferovali uzavrieť pracovný pomer na plný úväzok, tieto ponuky tvorili 93 percent zo všetkých inzerátov vhodných pre odídencov z Ukrajiny. Zamestnávatelia boli ochotní ponúknuť voľné pracovné miesto aj na skrátený úväzok, živnosť či na dohodu, tieto ponuky sa však vyskytovali zriedkavejšie.

Profesia overuje pracovné ponuky aj zamestnávateľov, preto vie garantovať, že zverejnené ponuky sú preverené a bezpečné.

Profesia - Počet ponúk vhodných pre odídencov z Ukrajiny

Zamestnávatelia mali záujem obsadiť odídencami z Ukrajiny najmä pozície v oblasti informačných technológií, kde je náročné nájsť špecialistov. Tieto inzeráty tvoria tretinu z otvorených pozícií vhodných aj pre Ukrajincov a Ukrajinky.

Zamestnávatelia však označili ako vhodné aj voľné pozície v administratíve, v oblasti ekonomiky, financií či účtovníctva či vo výrobe.

Odvetvia s najvyšším počtom ponúk, ktoré zamestnávatelia označili ako vhodné pre ľudí z Ukrajiny

Profesia - odvetvia s najvyšším počtom ponúk pre Ukrajincov

Išlo najčastejšie o ponuky práce na administratívnych pracovníkov a pracovníčky, rôzne pozície v IT sektore, ale spoločnosti hľadali aj robotníkov či operátora/ky výroby.

Pozície s najvyšším počtom ponúk, ktoré zamestnávatelia označili ako vhodné pre ľudí z Ukrajiny

Profesia - Pozície s najvyšším počtom ponúk vhodných aj pre Ukrajincov

Uchádzačom postačuje na väčšinu pozícií stredoškolské vzdelanie

Na takmer polovicu zo všetkých ponúkaných pracovných príležitostí zamestnávatelia vyžadovali minimálne stredoškolské vzdelanie. Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa firmy vyžadovali v 26 percentách pracovných inzerátov. Ponuky vhodné pre ľudí s ukončeným druhým stupňom vysokoškolského vzdelania predstavovali približne 7 percent.

Počet ponúk, podľa požiadavky na vzdelanie

Profesia - Počet ponúk vhodných pre Ukrajincov podľa vzdelania

Najviac pracovných príležitostí mali odídenci z Ukrajiny v Bratislavskom kraji. V hlavnom meste a okolí zamestnávatelia ponúkali viac než 6 600 pracovných miest vhodných aj pre Ukrajincov a Ukrajinky, čo predstavovalo pomaly polovicu zo všetkých označených ponúk. Približne 13 percent príležitostí zamestnať sa mali ľudia z Ukrajiny v Košickom kraji. Firmy inzerovali 11 percent ponúk do zahraničia alebo na diaľku. Najmenej ponúk vhodných pre ľudí s expertnou znalosťou ukrajinského jazyka alebo štatútom dočasného útočiska publikovali zamestnávatelia v Prešovskom kraji.

Prehľad ponúk práce podľa krajov

Profesia - počet pracovných ponúk vhodných aj pre Ukrajincov podľa krajov

 

Kontakt pre médiá:

Martin Menšík
Marketing Manager
Mob.: +421 905 820 567
e-mail: media@profesia.sk

Lenka Stejskalová
Consultant
Mob.: +421 919 248 120
e-mail: stejskalova@neuropea.com[:]

Napísal Tím Profesia
#Ukrajina
Hodnotenie článku