Ctite si zvyky zahraničných kolegov a partnerov a vyhnite sa kultúrnym trapasom. Kde uspejete s fórikom a kde by ste sa znemožnili? Ponúkame vám ťahák na pracovné návštevy v zahraničí, vďaka ktorému budete vedieť, v ktorej krajine je slušné skákať do reči a kde je vhodné dlho študovať vizitky.
Tu choďte včas. Keď ide o prácu, sú Austrálčania neúprosní a vyžadujú úplnú dochvíľnosť. Aj minútka meškania vás môže stáť celý obchod.
Nebojte sa bozkov. Ani chlapi. Kým inde sa potriasa rukami, Belgičania sa bozkávajú, a to aj biznisoví profesionáli. Pekne trikrát v presnom poradí: na pravé líce, na ľavé a znovu na pravé.
Pre Číňanov je dôležitá hierarchia. Nehrňte sa dopredu, ak nie ste najvyššie postavený z prítomných. Spoločenské postavenie dokazujete aj vizitkami. Na rokovanie si ich pripravte dostatočné množstvo, budete ich rozdávať vo veľkom. A tie, ktoré dostanete, preberajte s veľkou úctou, obomi rukami, a dosť dlho na ne pozerajte, akoby ste ich dôkladne študovali.
Keď vás Fín pozve do sauny, nezľaknite sa a nič si nedomýšľajte. Prejavuje vám tým veľkú dôveru. V podnikaní sa tu cenia dlhodobé vzťahy a väčšina sa buduje v reštauráciách alebo saunách. Ak nemáte primerané zdravotné dôvody, neexistuje žiadne prijateľné ospravedlnenie, prečo pozvanie do sauny odmietnuť.
Pri rokovaniach sa obrňte trpezlivosťou, meetingy často nemajú žiadne rozuzlenie. Francúzi majú filozofiu odmalička, tak sa nečudujte, že o veciach diskutujú naozaj do hĺbky. Ani skákanie do reči nie je nič proti obchodnej etikete, naopak, je to považované za prejav veľkého záujmu. Ľudia v zaujatí často hovoria jeden cez druhého – a vy môžete tiež.
Nehovorte nie. Rovnako ako v Japonsku, aj v Indii je priame odmietnutie neslušné. Keď nesúhlasíte, namiesto „Nie“ povedzte „Možno“ alebo „Uvidíme“. S Indmi sa môžete bez obáv púšťať do debát o rodinnom živote, ale určite im nepodávajte nič ľavou rukou. Tá slúži na také nečisté činnosti, ako je – no fuj – vyzúvanie.
Taliansky kolega vás bude milovať, keď si zistíte výsledky futbalového klubu z miesta, odkiaľ pochádza. Na stretnutie s ním ale nechoďte vo vyťahanom tričku a sandáloch. Nie, ani keď v nich budú ponožky!
Makajte aj v nedeľu. Pre Izraelčana je nedeľa normálny pracovný deň. Piatok býva často sviatok, pretože je predvečer sabatu. No a v sobotu sa nepracuje, to je jasné.
Japonca nechajte si zdriemnuť. Inemuri alebo neovládateľné schrupnutie na stretnutí je pokladané za ctihodný dôkaz pracovného nasadenia vo dne v noci. Takže kolegov nebuďte, kým si neľahnú na podlahu.
Žarty a prázdne reči bokom. Cení sa vážnosť a na stretnutiach sa veľmi nevtipkuje. Naopak buďte vecný a štrukturovaný, Nemci to uvítajú. Vynechajte aj komplimenty, váš nemecký proťajšok ich nečaká a pravdupovediac ani nepotrebuje.
Poliakov si získate, keď sa blysnete znalosťami z ich národnej histórie. Ich úctu ale stratíte, keď budete nadmieru žartovať a trúsiť ironické poznámky. Vaše obľúbené vtipy o Poliakoch tu neocenia.
Na siestu im nesiahajte. Pracovný čas majú Španieli od deviatej do pol druhej a potom zase od pol piatej do ôsmej. Medzitým je čas na obed a rodinu. Vo veľkých mestách už sa tento zvyk vytráca, ale stretnutie na tretiu popoludní aj tak radšej nenavrhujte.
S Britmi sa rozprávajte o počasí, športe, kultúre alebo kulinárskych zážitkoch. Nikdy sa ale nevypytujte na ich rodinné záležitosti. A počas rozhovoru sledujte nosy: keď si Brit pri obchodnom rokovaní chytá frňák, nie je to bezvýznamné gesto. Znamená to, že vám práve hovorí prísne dôverné informácie a nemali by ste ich šíriť ďalej.
Avšak nech je váš kolega, kandidát na voľnú pracovnú pozíciu alebo partner akejkoľvek národnosti, ak vzájomne dôverujete svojej odbornosti a máte spoločný cieľ, cestu na jeho dosiahnutie určite nájdete. Možno aj s pomocou nášho ťaháka.