Je v Praze stále blaze? Záujem Slovákov o prácu v Českej republike klesá

16. februára 2020
5 min

Práca v Česku bola vždy pomerne atraktívna. Slováci tu mohli pracovať bez jazykovej bariéry, pričom ich často lákala vidina vyšších platov. České ministerstvo práce minulý týždeň informovalo, že počet pracujúcich Slovákov tu po prvýkrát prekonal hranicu 200-tisíc. Tomuto trendu môže byť ale čoskoro koniec. Analýza portálu Profesia.sk dokazuje, že záujem Slovákov o prácu u našich „bratov“ výrazne opadáva.

Jedna pracovná ponuka v Česku zaujala minulý rok necelých osem uchádzačov. Analýza najväčšieho pracovného portálu Profesia.sk ukazuje, že záujem Slovákov o ponuky za českými hranicami výrazne klesol.

Výrazný úpadok záujmu

Priemerný počet reakcií sa medziročne znížil o takmer 10 uchádzačov na ponuku. Ešte v roku 2018 zareagovalo na jeden inzerát v Česku takmer 18 ľudí.

Počet reakcií uchádzačov na ponuky v Česku je najnižší za posledných 5 rokov.

Záujem o Česko klesá, reakcie na domáce ponuky, naopak rastú

Kým priemerný počet reakcií na ponuky u našich západných susedov klesol, reakcie na Slovensku, naopak, rástli. V roku 2018 zareagovalo na inzerát necelých 15 uchádzačov, vlani išlo o viac ako 17 ľudí.

Tento impulz je pozitívny najmä pre zamestnávateľov, ktorí počas posledných rokov bojovali s nízkymi odozvami na pracovné inzeráty. Slováci, ktorí majú záujem o prácu doma, môžu navyše budúci mesiac využiť aj osobný kontakt s firmami, ktoré hľadajú ľudí v rôznych odboroch. Spoločnosť Profesia organizuje už 11. ročník festivalu príležitostí Profesia days. Bratislavská Incheba Expo bude 4. a 5. marca venovaná témam trhu práce. Pre návštevníkov budú už tradične pripravené poučné workshopy, inšpiratívne prednášky, odborné zóny, a, samozrejme, zamestnávatelia.

Počet pracovných príležitostí klesol

Vývoj priemerného počtu reakcií na české ponuky práce je prekvapujúci aj vzhľadom na fakt, že v roku 2019 evidoval portál najnižší počet ponúk za posledné roky.

V roku 2019 tak hľadali firmy prostredníctvom Profesia.sk nových zamestnancov do Českej republiky vo viac ako 10-tisíc inzerátoch. V roku 2018 bolo ponúk o zhruba 3 500 viac.

Stráca stovežatá svoj lesk?

Stratu záujmu sledujeme aj pri pracovných inzerátoch v Prahe. V roku 2019 platilo, že na jednu ponuku v českej metropole zareagovalo takmer osem uchádzačov.

Aj v tu môžeme konštatovať, že ide o najnižšie číslo za posledných päť rokov. Ešte v roku 2018 zareagovalo 10 uchádzačov na ponuku v priemere.

Záujem klesá iba pri Česku

Analýza Profesie mapuje tiež reakcie uchádzačov pri ponukách v ďalších susedských krajinách. Čísla ukazujú, že kým záujem Slovákov o Čechy klesá, pri Maďarsku a Rakúsku sa reakcie vyvíjajú presne opačným smerom. 

 

Na ponuku práce v Rakúsku zareagovalo vlani v priemere 17 uchádzačov. Inzerát práce v Maďarsku prilákal viac ako 18 reakcií. V oboch prípadoch je ale potrebné zdôrazniť, že počet ponúk v týchto krajinách je na Profesia.sk výrazne nižší ako počet ponúk v Českej republike.

Aké pozície zaujímajú Slovákov u našich susedov?

Uchádzači, ktorí sa v roku 2019 zaujímali o prácu v Českej republike alebo Maďarsku, reagovali najčastejšie na pozície v obchode. Popri obchodných manažéroch a zástupcoch išlo ešte o pozície vodičov a baličov.

Keď sa pozrieme na najobľúbenejšie ponuky práce v Rakúsku, môžeme vidieť, že ide skôr o pozície s nižšou kvalifikáciou. Slováci tu reagovali najviac na inzeráty, ktoré ponúkali miesta vodičov, robotníkov či pomocných pracovníkov.

Na Slovensku hľadajú robotníkov aj IT pracovníkov

Zamestnávatelia hľadajú na Slovensku najčastejšie pracovníkov do výroby, dopravy a logistiky, ale aj informačných technológií a obchodu.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce