Motivačný list ukáže viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať

Rady a tipy
31. marca 2023
4.2/5
8 min

Doplňujúce informácie k životopisu uchádzača o zamestnanie odhalia skúsenému oku personalistu veľa. Sprievodný list jednoducho nie je prežitok. Ak ho viete využiť správne, rozhodne vám pomôže nájsť ideálneho kandidáta.

Sprievodný list dnes nie je tak často požadovaný ako kedysi. Aj napriek tomu je však u niektorých zamestnávateľov stále považovaný za určitý štandard. Nie je to však relikt minulosti a v mnohých ohľadoch môže personalistom uľahčiť prácu. Je totižto zdrojom informácií, ktoré sa v životopisoch nájsť nedajú.

Motivačný list ukáže aj to, čo sa zo CV nedozviete

V motivačnom liste môže kandidát doplniť podrobnosti nad rámec životopisu a zdôrazniť svoje prednosti. Taký dokument pomôže zistiť minimálne 5 vecí:

 1. Motiváciu a pohnútky, prečo sa uchádzač rozhodol reagovať na ponuku konkrétnej pracovnej pozície.
 2. Spôsob vyjadrovania, čo stručné CV neodhalí.
 3. Schopnosť prezentovať svoje myšlienky a vízie.
 4. Skutočný záujem o miesto, o čom svedčí čas a práca venovaná príprave listu.
 5. Reálnu predstavu kandidáta o ponúkanej práci.

Uchádzač môže v motivačnom liste doplniť aj ďalšie skutočnosti, napríklad prečo chce po rokoch praxe zmeniť profesiu a začať v úplne inom odbore. Podobné je to napríklad aj s dlhoročným manažérom, ktorý sa uchádza o pozíciu, ktorá by pre neho z kariérneho hľadiska bola zostupom o niekoľko úrovní nižšie. Správne formulovaný motivačný list môže dokonca presvedčiť personalistu o tom, že má zmysel sa s daným kandidátom spojiť, aj keď by si tým iba na základe životopisu nebol úplne istý.

Motivačný list. Áno či nie?

Samotní personalisti niekedy tápu, či majú motivačný list po kandidátoch požadovať. Minimálne na niektorých pozíciách môže byť pierkom na miskách váh. Je spôsobom, ako personalistu alebo zamestnávateľa presvedčiť zaoberať sa jedincom, ktorý by sa iba na základe CV nezdal ako ideálny kandidát. Aj keď motivačný list nie je hlavným kritériom pre rozhodovanie HR špecialistov, môže v ňom výrazne pomôcť. Napovie totiž, či daný uchádzač je, či nie je tou správnou voľbou pre danú pracovnú pozíciu. Mnohí kandidáti môžu mať rovnaké schopnosti, ale nebudú mať zhodné nápady a štýl práce, ktoré so sebou prinesú na svoje nové pracovné miesto. Motivačný list poslúži aj ako pomôcka minimálne na predvýber kandidátov, ktorých sa firma rozhodne pozvať na pohovor.

Existujú však prípady, kedy sprievodný list nie je nutný, alebo je vyslovene zbytočný. Môže ísť napríklad o robotnícke pozície, prácu v nižšej administratíve alebo brigádnikov. Aj pri iných profesiách sa niekedy personalisti rozhodnú, že motivačný list nechcú, a pri ponuke pracovnej pozície vyslovene uvedú, že list nie je nutný, či pri online odoslaní reakcie na pracovný inzerát neexistuje možnosť jeho priloženia. Naopak, vysoko žiaduci je napríklad pri manažérskych pozíciách, obchodných špecialistoch alebo napríklad marketingových pracovníkoch a ďalších kreatívnych profesiách.

Ako sa na motivačné listy pozerajú v zahraničí?

Je ťažké povedať, koľko personalistov motivačný list očakáva, koľko si ho skutočne prečíta a aké percento HR špecialistov vôbec nezaujíma. Prieskum americkej spoločnosti Jobvite z roku 2015 odhalil, že motivačnými listami sa zaoberá iba 10 % náborových špecialistov. Tieto informácie zatriasli povesťou tohto formátu a o sprievodných listoch sa začalo uvažovať ako o prežitku. Aktuálny výskum spoločnosti ResumeLab, ktorá v USA vyspovedala 200 profesionálov z radov personalistov, však prichádza s úplne inými výsledkami. Vo svojom prieskume zistila, že sprievodné listy sú stále dôležitou súčasťou rozhodovacieho procesu až u 83 % HR špecialistov a náborových manažérov. Tí uviedli, že by si na pohovor pozvali kandidáta s dobre napísaným motivačným listom, aj keby jeho životopis nebol na rovnakej úrovni. Z výsledkov ďalej vyplynuli nasledovné zistenia:

 • 77 % personalistov dá prednosť uchádzačom, ktorí sprievodný list priložili.
 • 72 % náborárov stále očakáva motivačné listy, aj keď je v inzeráte uvedené, že nie sú povinné.
 • 74 % osôb s rozhodovacou právomocou dáva pri nábore prednosť prijímaniu žiadostí o zamestnanie, ktoré okrem životopisu obsahujú motivačný list.

Uľahčite život kandidátom aj sebe

Je zbytočné, aby uchádzač o prácu musel dlho premýšľať o tom, či je potrebné alebo vhodné motivačný list priložiť a ako by mal vyzerať. Niekoho to môže odradiť a na danú pozíciu vôbec nezareaguje. Keď zrozumiteľne popíšete svoje požiadavky, ľuďom tak celý proces uľahčíte a možno sa vám ich potom prihlási viac. 

Ani HR špecialisti si nepotrebujú navyšovať množstvo práce. Nie je užitečné požadovať sprievodný list automaticky bez dôvodu. Ujasnite si teda najskôr, či vám taký sprievodný komentár od uchádzača bude na niečo dobrý. Ak motivačný list ku konkrétnemu pracovnému miestu nepotrebujete, napíšte to priamo do textu inzerátu. Ak oň stojíte, opäť túto informáciu vyslovene uveďte. Voliteľný motivačný list potom môže byť určitým testom, koľko energie je uchádzač ochotný investovať do svojej snahy získať konkrétne pracovné miesto.

Naučte sa čítať motivačné listy

Na pracovných portáloch je plno rád pre kandidátov, ako správne napísať životopis aj motivačný list. Aké body sú ale dôležité z pohľadu personalistu?

Čo by mal obsahovať motivačný list užitočný pre HR:

 • Informácie na maximálne polovicu stránky formátu A4, výnimkou môžu byť vysoko špecializované profesie.
 • Śtýl prispôsobený konkrétnej pracovnej ponuke, kedy to nie je len univerzálny text, plný nič nehovoriacich fráz.
 • Dôvod, prečo si kandidát vybral práve danú pracovnú pozíciu a firmu.
 • Popis vízií a plánov, ktoré by chcel uchádzač na novom pôsobisku dosiahnuť.
 • Možné prínosy kandidáta pre firmu podložené pravdivými informáciami v CV a podané so zdravým sebavedomím.

Čo by vás naopak malo odradiť?

 • Pravopisné a gramatické chyby a preklepy, celkovo malá snaha o formu listu.
 • Preháňanie a nekritická samochvála pri popise schopností uchádzača, neadekvátne jeho skúsenostiam a faktom zo CV. Medzi sebavedomím a aroganciou je veľmi tenká hranica. Kým skúsení náborári ju ľahko odhalia, začínajúcim personalistom s malou praxou môže uniknúť.
 • Iba prerozprávanie CV do podoby textu, kedy si uchádzač nedá ani tú najmenšiu prácu s tvorbou unikátneho dokumentu.

Na záver môžeme konštatovať, že zamestnávatelia a ich personalisti by si mali skôr všímať tých kandidátov, ktorí si urobia čas, aby sa dozvedeli viac informácií o spoločnosti, a ktorí napísaním dobre formulovaného motivačného listu ukazujú svoj záujem pracovať konkrétne pre ich firmu. V tom sa úloha a význam motivačného listu nijako nemenia.

Napísal Tím Profesia
Hodnotenie článku