Najnovšia analýza portálu Platy.sk rozoberá, kde na Slovensku možno hľadať najviac zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním a v akých regiónoch pracuje najviac ľudí s ukončenom strednou školou.
Analýza portálu Platy.sk pracovala s údajmi od 46 492 respondentov, ktorí si prišli na stránku za posledný rok porovnať svoju mzdu. Portál patrí do portfólia spoločnosti Profesia.
Nie je prekvapením, že najvyšší podiel zamestnancov s vysokoškolským titulom vidíme v Bratislavskom kraji. Spomedzi všetkých bratislavských pracovníkov ide o väčšinu, takmer 68 percent.
Zvyšok západného Slovenska vyzerá už úplne inak. V Trenčianskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji sledujeme najnižší podiel zamestnancov, ktorí majú aspoň bakalársky titul. Vo všetkých prípadoch ide približne o 45 percent.
Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že ukončené univerzitné vzdelanie je najrozšírenejšie vo všetkých regiónoch na Slovensku. Na druhom mieste sú pracovníci s maturitou. Ich najvyšší podiel môžeme sledovať v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.
Absolútne najnižšie zastúpenie stredoškolského vzdelania vidíme v hlavnom meste a jeho okolí.
Trh práce na Slovensku reflektuje dlhodobý nesúlad medzi vzdelaním ľudí a ponukou pracovných miest. Na väčšinu ponúk práce totiž stačí stredná škola.
Najväčší pracovný portál Profesia.sk informuje, že najpožadovanejším vzdelaním na Slovensku je dlhodobo maturita. V roku 2021 je potrebná v takmer 38 percentách ponúk. Na druhom mieste je stredoškolské vzdelanie bez maturity, ktoré stačí zamestnávateľom vo viac ako 23 percentách inzerátoch.
Celkovo tak stredoškolské vzdelanie vystačí pri väčšine pracovných príležitostí. V roku 2021 ide o vyše 60 percent ponúk.
V tomto roku z vyše 161-tisíc doterajších pracovných inzerátov bolo iba 20 percent takých, čo požadovali aspoň vysokoškolské vzdelanie 1. stupňa. Aj z tohto dôvodu sa stretávame s tým, že uchádzači s univerzitným titulom reagujú na ponuky práce, na ktoré vystačí nižší stupeň vzdelania.
Analýza z dielne Platy.sk pracovala aj s údajmi z rovnakých platových porovnávačov v Českej republike (Platy.cz) a Maďarsku (fizetesek.hu). Spomedzi hlavných miest v troch krajinách nájdeme najvyšší podiel zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním v Bratislave. Rozdiel medzi hlavným mestom na Slovensku a Budapešťou bol však iba minimálny.
Výraznejší rozdiel bol zaznamenaný iba v Prahe. Oproti zvyšným dvom hlavným mestám evidujeme v stovežatej vyššiu koncentráciu ľudí so stredoškolským stupňom vzdelania.
Kontakt pre médiá:
Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk