November priniesol lockdown zo dňa na deň: Ako sa to prejavilo na pracovných ponukách?

3. decembra 2021
3 min

Analýza najväčšieho pracovného portálu Profesia.sk si posvietila na aktuálny vývoj na trhu práce. Zamestnávatelia spomalili uverejňovanie ponúk v stredu, počas ktorej sa rozhodovalo o lockdowne a následný prvý deň s prísnymi opatreniami.

Prísnejšie opatrenia a neskôr aj lockdown. November na Slovensku bol opäť ovplyvnený pandémiou. Analýza Profesie potvrdzuje, že čísla trhu práce sú oproti prvej či druhej vlne pozitívnejšie.

Pokles o necelých 2-tisíc ponúk

Počas novembra uverejnili firmy celkovo 26 770 inzerátov. Je to o 1762 menej ako v októbri.

Počet ponúk v novembri 2021 je oproti predošlým trom mesiacom nižší. Keď však porovnávame tento mesiac s rovnakým obdobím v predošlých rokoch, ide stále o rekordné čísla.

Trh práce preto uchádzačom aktuálne ponúka omnoho viac voľných pracovných ponúk, než bolo zvykom aj v nepandemickom období.  

Vývoj ponúk pred a po lockdowne

Vývoj počtu uverejnených pracovných ponúk na Profesii počas jednotlivých novembrových dní ukazuje jemný výkyv v stredu 24. novembra a štvrtok 25. novembra. Pracovné dni, kedy sa prijal a začal platiť celoplošný lockdown, boli (mimo víkendov) jedinými, keď zamestnávatelia uverejnili menej ako tisíc ponúk.

Neskôr sa však situácia zrejme utriasla. Nasledujúce tri pracovné dni už priniesli zakaždým viac ako 1100 nových inzerátov.

Aké ponuky vidíme po ohlásenom lockdowne?

Zamestnávatelia uverejnili do konca novembra po sprísnení opatrení 4 741 pracovných ponúk.

Najčastejšie išlo o pracovné inzeráty do obchodu, výroby, informačných technológií a dopravy, špedícii a logistiky.

Situácia v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve

Firmy z cestovného ruchu, gastra a hotelierstva uverejnili v novembri 698 pracovných ponúk. Je to po pozitívnejšom polroku prvý raz, čo sa počet inzerátov v tomto sektore opäť znížil pod hranicu tisíc. Toto sa naposledy udialo ešte v apríli. Vtedy išlo o 933 ponúk.

Oproti novembru 2020 sú však čísla pozitívnejšie. Vlani išlo o 240 ponúk.

Aj napriek vyhlásenému lockdownu zamestnávatelia tohto sektora stále uverejňujú pracovné príležitosti pre ľudí. novembri. V období od 25. do 30. novembra išlo o 64 inzerátov.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Korona #Trh práce