Ako by sa mali ľudia, keby si splnili svoje detské sny? Väčšina detských povolaní má podpriemerný plat

30. mája 2018
3 min

Smetiar, veterinár, či učiteľka. Práve toto sú povolania, ktoré deti často považujú za atraktívne. Sny v útlom veku často nebývajú spájané s očakávanými zárobkami. Portál Platy.sk sa preto rozhodol odhaliť Slovákom, koľko by dnes zarábali, ak by si splnili svoje detské túžby.

Keď rozmýšľa o budúcom povolaní dieťa, zo širokého spektra profesií si väčšinou nevyberá podľa rovnakých kritérií, aké zvolia dospelí. Ide zrejme o jeden z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia svojich detských snov nedržia aj vo vyššom veku. Analýza portálu Platy.sk preto ukazuje, koľko by sme dnes mohli zarábať, keby sme sa našich detských prianí držali a splnili si svoje sny.

Väčšina by zarábala podpriemerne

Z 20 povolaní, ktoré deti často označujú ako svoje vysnívané, sa zarába nadpriemerne len na šiestich. Ide o pozíciu generálneho riaditeľa, pilota, lekára, právnika, vojaka a stewarda, či letušky.

Čísla potvrdzujú, že deti pri svojej vytúženej pracovnej budúcnosti takmer vôbec nemyslia na peniaze. Najhoršie na tom skončili povolania ako smetiar, sestrička, ošetrovateľ zvierat, kaderníčka a krajčír, či krajčírka.

Je ľahké splniť si detský sen?

Ukazuje sa, že naplnenie detských snov nemusí byť jednoduché. Problematické to môže byť najmä pri pozícii generálneho riaditeľa. Uchádzači si musia poradiť nielen s obrovskou konkurenciou, ale zároveň splniť množstvo požiadaviek. Portál Profesia.sk evidoval v tomto roku zatiaľ 44 ponúk.

Z pohľadu dostupnosti ponúk majú najväčšiu príležitosť splniť si svoj sen tí, ktorí v detstve snívali o tom, že sa stanú učiteľmi, krajčírmi, zdravotnými sestričkami, právnikmi, či lekármi. Naopak na pozíciu archeológa, či smetiara firmy nehľadali nových zamestnancov na Profesia.sk ani v jednom prípade.

Vysnívané ničnerobenie v reáli stráca lesk

Medzi deťmi sa však nájdu aj také prípady, keď ich najväčším snom je stať sa princeznou alebo princom. Čo to znamená? Podľa ich predstáv ide o nenáročnú náplň práce, keď nemusia robiť jednoducho nič. Najlepšou predstavou je, keď za takúto „prácu“ budú mať aj stály nekonečný príjem.

Realita je však iná. Dlhodobo nezamestnaný, ktorý nemá deti a žije v domácnosti, za ktorú platí nájom, prípadne je vlastníkom, má k dispozícii 3 dávky, či príspevky od štátu. Dokopy tak môže mesačne získať 180,47 eur ročne. Na splnenie sna o nekonečnom príjme, tak budú deti potrebovať viac kreativity a najmä aktivity :).

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Netradičné