Učitelia a učiteľky sú už „ohrozený druh“. Ľudia chcú na školách viac upratovať ako učiť

16. septembra 2021
4 min

Školy uverejnili počas leta viac ako 2-tisíc pracovných ponúk. Drvivá väčšina z nich bola na pedagogické pozície. Analýza portálu Edujobs.sk poukazuje na stratu atraktivity učiteľského povolania. Ľudí viac zaujímala aj pozícia upratovača/ky v škole.

Presne 1818 pedagogických a 257 nepedagogických ponúk práce. Toto všetko stihli uverejniť slovenské školy za tri mesiace. Analýza portálu Edujobs.sk mapuje, ako sa vyvíjal dopyt škôl po nových zamestnancoch od začiatku júna do konca augusta. Leto je pre školy každoročne hlavné obdobie náborov.

Oproti minulému roku klesla ponuka o 320 pedagogických inzerátov. Tento fakt je však vo veľkej miere zapríčinený najmä poklesom ponúk na pedagogických asistentov, špeciálnych pedagógov, školských psychológov a sociálnych pedagógov. Školy ich vlani hľadali intenzívnejšie najmä vďaka národnému projektu z dielne Ministerstva školstva.

Aktuálne môžeme napríklad vidieť, že kým ponuky na pedagogických asistentov/ky klesli medziročne o 121, počet inzerátov na učiteľa či učiteľku prvého stupňa základnej školy je dnes o 65 vyšší.

Počet uchádzačov neustále klesá

Rok 2021 prináša školám z pohľadu reakcií na ponuky najsmutnejšie čísla za posledné roky. Na jednu pedagogickú pozíciu zareaguje aktuálne v priemere iba 6 uchádzačov.

Aj v tomto roku platí, že uchádzačov viac zaujímajú nepedagogické pozície, kde zareaguje v priemere dvojnásobný počet ľudí.

Najviac ponúk na učiteľov a učiteľky druhého stupňa

Počas tohtoročného leta uverejnili školy najviac pracovných ponúk na učiteľov a učiteľky druhého stupňa základných škôl. Počet inzerátov prevýšil hranicu 500, bolo ich presne 525.  

Školy uverejňovali tiež veľké množstvo ponúk na učiteľov/ky stredných škôl, pedagogických asisentov/ky a učiteľov/ky prvého stupňa základných škôl. Vo všetkých prípadoch išlo približne o 300 pracovných inzerátov.

Ľudí zaujíma viac pozícia upratovačky ako pedagóga

Uchádzači sa toto leto zaujímali najviac o pozíciu informátora/informátorky. Na jednu ponuku práce zareagovalo v priemere až 73 uchádzačov. Na druhom mieste skončila pozícia sekretárky/sekretára s priemerným počtom reakcií 41.

Zaujímavosťou je, že uchádzačov počas leta viac než učiteľské pozície zaujímala aj pozícia upratovača/upratovačky. Pre porovnanie na ponuku práce na upratovanie zareagovalo v priemere 14 ľudí, na ponuku učiteľa druhého stupňa základnej školy to bolo iba 6 uchádzačov.

Školy majú aktuálne najväčší problém nájsť uchádzačov na pozíciu riaditeľa/ky školy. V súčasnosti ide o najmenej atraktívnu manažérsku pozíciu na celom Slovensku. Na ponuku práce zareaguje v priemere necelý jeden uchádzač.

Nízku odozvu vidia školy napríklad ja pri pozíciách na učiteľov a učiteľky základných umeleckých škôl, hlavných kuchárov a kuchárky či špeciálnych pedagógov a pedagogičky.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Školstvo