Trh práce hlási pozitívne správy. Počet nových pracovných ponúk pridaných za jeden týždeň prekonal po piatich mesiacoch 4-tisíc

26. augusta 2020
3 min

Počas 34. kalendárneho týždňa zaznamenal náš najväčší pracovný portál 4 049 nových pracovných ponúk. Analýza z dielne Profesia.sk poukazuje na to, že sme sa k takémuto číslu vrátili po dlhých piatich mesiacoch.

Obdobie od 17. do 23. augusta prinieslo na Profesia.sk 4 049 pracovných ponúk. Počet nových inzerátov nad 4-tisíc zaznamenal portál naposledy v 11. kalendárnom týždni, teda v období od 9. do 15. marca.

Rast počtu nových pracovných inzerátov možno sledovať najmä v posledných štyroch týždňoch. Týždne predtým boli čísla skôr zastabilizované.

Prebúdzanie pracovného trhu

Pohľad na vývoj v jednotlivých mesiacoch nasvedčuje, že najhoršia situácia bola v apríli. Zamestnávatelia v tomto mesiaci uverejnili iba 8 409 pracovných inzerátov. Oproti rovnakému obdobiu spred roka išlo o výrazný prepad o 62 percent.

Situácia sa každým mesiacom neustále zlepšuje. V júli už bol medziročný prepad nižší. Predstavoval zhruba 28 percent.

Firmy potrebujú najmä ľudí do obchodu a výroby

Portál Profesia.sk eviduje najviac pracovných inzerátov v obchode a vo výrobe. V období od 1. júla do 25. augusta tvorili tieto dve odvetvia až tretinu celej ponuky. Za nimi nasleduje doprava, informačné technológie či administratíva.

Do prvej desiatky odvetví sa dostalo aj školstvo. Pozícia učiteľa je pritom jedna z mála, kde uverejňujú zamestnávatelia viac ponúk, ako tomu bolo vlani.

Na aké pozície hľadali v lete firmy ľudí?

Zamestnávatelia hľadali počas leta najčastejšie operátorov výroby, predavačov či administratívnych pracovníkov. Môžeme vidieť, že v TOP 10 pozícií prevládajú ponuky s požiadavkami na stredoškolské vzdelanie.

Naopak, reakcie uchádzačov smerovali najčastejšie na ponuky v administratíve, vrcholovom manažmente, obchode, marketingu, personalistike či žurnalistike. Kandidáti reagovali najviac na pozície regionálny manažér a telemarketingový pracovník. V oboch prípadoch zareagovalo na jednu ponuku práce v priemere viac ako 120 ľudí.

 

 

Spoločnosť Profesia uverejňuje novinky z trhu práce v súčasnej mimoriadnej situácii pravidelne. Sprístupnili sme  COVID 19 Recruitment Report, ktorý je dostupný na covid.profesia.sk. Ide o týždenné údaje o počtoch nových pracovných ponúk na portáli Profesia.sk. Údaje sú aktualizované každý pondelok o ďalší ukončený týždeň. Ide o pomôcku, ktorá môže urýchliť tok informácií medzi našou spoločnosťou, zamestnávateľmi, médiami a mnohými ďalšími.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce