Spomínate si, ako sme si kedysi hľadali prácu? Profesia.sk oslavuje 25. narodeniny a analyzuje, ako sa vyvíjal náš pracovný trh

29. apríla 2022
6 min

[:sk]V súčasnosti si už prácu cez inzeráty v denníkoch nemusíme hľadať. Ako sa zvyšovala penetrácia internetu na Slovensku, čoraz viac pracovných ponúk sa presunulo do online prostredia. Momentálne na najväčšom pracovnom portáli Profesia.sk pribúda rekordné množstvo inzerátov ponúkajúcich voľné pracovné miesta. Počas uplynulých 25 rokov sa zmenili tiež požiadavky zamestnávateľov na zručnosti uchádzačov.

Príbeh najväčšieho slovenského pracovného portálu Profesia.sk začal v kabinete číslo 42 na Ústave informatiky Matematicko-fyzikálnej fakulty UK. V ňom sedeli kamaráti z vysokoškolských čias, z ktorých sa v roku 1997 stali spoločníci firmy ui24. Pôvodne plánovali vytvárať webstránky pre firmy, no keďže v danom čase po podobných službách nebol až taký veľký dopyt, spustili aj dva svoje projekty. Jedným z nich bol pracovný portál Profesia.sk, ktorý funguje dodnes.

Portál Profesia.sk vznikol v čase, keď si ľudia hľadali prácu na kariérnych stranách v denníkoch, cez inzertné noviny či prostredníctvom známych. Za uplynulých 25 rokov prešiel dizajnovými zmenami a technologickými inováciami. Pribúdali rôzne funkcionality pre zamestnávateľov aj uchádzačov. Stránka sa prispôsobovala preferenciám užívateľov, tiež vývoju pracovného trhu. Profesia.sk ovplyvnila životy dvom generáciám ľudí na Slovensku a je jednotkou medzi pracovnými portálmi na slovenskom trhu.

Počet pracovných ponúk stále rastie

V roku 1997, keď portál vznikol, zamestnávatelia zverejnili 118 pracovných ponúk. V roku 2005 ich už bolo viac než 10-tisíc. Stotisícovú hranicu Profesia.sk prekonala v roku 2010 a počet pracovných príležitostí ďalej rástol. Trend pretrváva aj v tomto roku, len v marci zamestnávatelia zverejnili takmer 33-tisíc voľných pozícií. Počas celej existencie portálu zamestnávatelia publikovali spolu 2 660 110 pracovných ponúk.

Cez Profesiu.sk celkovo hľadalo zamestnancov95 857 firiem. Najviac, celkovo 115 730 inzerátov, zverejnila spoločnosť INDEX NOSLUŠ s.r.o. Úplne prvú pracovnú ponuku pridal Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý cez portál hľadá ľudí dodnes.

Ktoré spoločnosti na Profesia.sk zverejnili najviac pracovných ponúk?

Ako sa menili požiadavky zamestnávateľov na zručnosti uchádzačov

Kým v roku 2003 zamestnávatelia vyžadovali, aby uchádzač alebo uchádzačka o zamestnanie na dané pracovné miesto ovládali predovšetkým Microsoft Word, Excel a anglický jazyk, od roku 2010 až doteraz sa medzi najčastejšími požiadavky na uchádzačov na prvých troch miestach objavuje prax,  znalosť anglického jazyka a komunikačné schopnosti. Zamestnávatelia aktuálne očakávajú od záujemcu a záujemkyne o pracovné miesto tiež zodpovednosť, samostatnosť a vodičský preukaz.

Profesia.sk obľúbená aj u uchádzačov o zamestnanie

Profesia.sk je často prvou voľbou uchádzačov o zamestnanie, ktorí buď môžu zareagovať na zverejnenú ponuku, alebo si na portáli vytvoriť životopis. Pokiaľ si záujemca alebo záujemkyňa vytvorí životopis a súhlasí s jeho uverejnením, s konkrétnymi relevantnými ponukami práce ho oslovia samotní zamestnávatelia. V databáze portálu Profesia.sk bolo celkovo vytvorených spolu 1 860 523 životopisov. Za necelé štyri mesiace tohto roku však do databázy najväčšieho pracovného portálu pribudlo už viac ako 63-tisíc životopisov. Firmy si denne pozrú približne 2-tisíc CV.

Uchádzači o zamestnanie môžu reagovať aj na inzerované pracovné ponuky. Počas 25 rokov zaznamenala Profesia viac než 42 miliónov takýchto reakcií. Najaktívnejší používateľ v rámci pracovného portálu reagoval na zverejnené inzeráty 5 111-krát. Najviac videní aj reakcií počas celej histórie fungovania portálu Profesia.sk mala pracovná ponuka spoločnosti Developing Light, s. r. o. Tento zamestnávateľ potreboval v prvej vlne koronavírusu obsadiť pozíciu administratívneho pracovníka na 1 až 3 mesiace a ponúkal 99-percentný home office.

Ponúkané benefity od zamestnávateľov

Zamestnávatelia sa snažia zatraktívniť pracovné ponuky aj ponúkanými zamestnaneckými benefitmi. V rámci rebríčka 15. najčastejšie uvádzaných benefitov sa počas rokov menilo ich poradie, ale pribúdali aj nové typy. V roku 2015 sa objavil príspevok do DDS, v 2016 príspevok na dochádzku, v roku 2017 zase 13. plat. V roku 2019 medzi 15 najčastejších benefitov pribudol bonus pri životnej udalosti. V roku 2020, keď trh práce formovala pandémia, zase homeoffice. V minulom roku sa v prehľade benefitov začali častejšie objavovať aj tzv. sick days.

Firmy hľadali čarodejníka v kuchyni i MacGyvera do Ilavy

Tým, že pracovný trh v súčasnosti praje uchádzačom a uchádzačkám o zamestnanie, konkurencia medzi zamestnávateľmi je vysoká a zamestnanci si pracovné miesta môžu vyberať, mnoho zamestnávateľov chce zaujať kreatívnejším názvom pracovnej pozície. Často to robia firmy, ktoré si takto dlhodobo budujú svoje meno, tiež zamestnávatelia, ktorí ponúkanú pracovnú príležitosť jednoducho chcú zatraktívniť.  Za posledné roky sme v rámci pracovného portálu Profesia.sk obsadzovali aj voľné pracovné miesto  na opateru a hýčkanie Backendu, pozície ako pivný apoštol, špecialista na úpravu paznechtov hovädzieho dobytka, fulltime čarodejník v kuchyni či MacGyver do Ilavy –  elektromechanik špecialista s nadšením riešiť neriešiteľné.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Martin Menšík
Marketing Manager
Mob.: +421 905 820 567
e-mail: media@profesia.sk

 

Lenka Stejskalová
Consultant
Mob.: +421 919 248 120
e-mail: stejskalova@neuropea.com[:]

Napísal Tím Profesia
#Netradičné