Ochota cestovať za prácou sa znížila. Slováci si hľadajú zamestnanie najmä v regióne bydliska

29. októbra 2019
3 min

Analýza spoločnosti Profesia merala záujem Slovákov o prácu v regióne svojho bydliska a ochotu cestovať. Ukázalo sa, že cestovanie za prácou je čoraz menej atraktívne.

Za posledné dva roky sa zvýšil záujem uchádzačov o prácu v okolí bydliska. Ochota ľudí cestovať za prácou, naopak, klesá. Vyplýva to z analýzy pracovného portálu Profesia.sk.

Menší záujem o bydlisko iba v Trenčianskom kraji

Posledné mesiace ovládli na trhu práce najmä informácie o tom, ako sa zvyšuje počet pracovných príležitostí. Táto situácia neplatila iba pre hlavné mesto a okolie, ale aj zvyšok Slovenska. Spoločnosť Profesia v posledných mesiacoch totiž informovala o tom, že nárast pracovných pozícií bol tiež citeľný v okresoch mimo krajských miest.

Zrejme to spôsobilo, že uchádzači chcú pracovať viac doma. Vo väčšine krajov na Slovensku sme tak oproti roku 2017 zaznamenali zvýšený záujem o prácu v regióne bydliska. Najväčší rozdiel pritom možno vidieť v Trnavskom kraji.

Výnimkou je Banskobystrický kraj, kde je podiel uchádzačov hľadajúcich prácu v regióne bydliska úplne rovnaký ako v roku 2017. Jediným miestom, kde Profesia zaznamenala jemný pokles záujmu o prácu v regióne bydliska je Trenčiansky kraj.

Znižujúci sa záujem pracovať v Bratislave a okolí

Za dva roky sa zvýšil záujem o prácu v hlavnom meste iba u ľudí, ktorí tu majú bydlisko.  V Trnavskom kraji zostáva rovnaký, pričom vo všetkých ostatných regiónoch sa záujem uchádzačov o prácu v Bratislavskom kraji znížil.

Najväčší záujem o zamestnanie v hlavnom meste majú uchádzači z Trnavského, Nitrianskeho, Banskobystrického, Prešovského a Trenčianskeho kraja. Najnižší záujem majú kandidáti z košického regiónu.

Záujem o Košice sa nezmenil, je však minimálny

Zaujímavosťou je, že posledné dva roky nepriniesli žiadny rozdiel v záujme o prácu v Košickom regióne. Pre tamojších zamestnávateľov však zostáva stále problémom, že záujem je viac-menej iba u kandidátov v Prešovskom kraji.

V ostatných regiónoch je záujem mizivý. Počet uchádzačov, ktorí by v Košiciach a okolí chceli pracovať, nepresahuje ani v jednom prípade tri percentá.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce