Platové porovnanie medzi hlavnými a druhými najväčšími mestami. Majú Košice k Bratislave bližšie ako Brno k Prahe?

8. júla 2019
3 min

Analýza portálu Platy.sk a ďalších mzdových porovnávačov patriacich pod medzinárodný web Paylab.com ukazuje, aké sú rozdiely medzi hlavným a druhým najväčším mestom v krajine. Celkové priemerné mzdy sme takto porovnali na Slovensku, v Českej republike a v Maďarsku.  

Spomedzi troch porovnávaných krajín je najväčší rozdiel v Maďarsku. Najnižší v Českej republike.  

V porovnaní rozhodla najmä veľkosť mesta

Keď sa pozrieme bližšie na priemerné mzdy v hlavných mestách, môžeme vidieť, že najlepšie sa zarába v Prahe. Celková priemerná mzda v hrubom predstavuje v prepočte na eurá približne 1684 eur. Na druhom mieste skončila v BratislavaNajviac zaostala Budapešť, kde celková priemerná mzda predstavuje v prepočte približne 1503 eur.  

Najmenší rozdiel spomedzi krajín vidíme v Českej republike. Rozdiel medzi platom v metropole a v Brne predstavuje približne 221 eur. Na Slovensku je rozdiel väčší a to 339 Eur. 

Naopak, najväčší rozdiel môžeme vidieť v Maďarsku. Ak chcú tamojší zamestnanci čo najvyššie platy, vo všeobecnosti platí, že by mali ísť pracovať do hlavného mesta. Rozdiel medzi Budapešťou a druhým najväčším mestom Debrecín predstavuje 405 eur v hrubom.

Treba však pripomenúť, že medzi dvoma najväčšími mestami v Maďarsku je spomedzi sledovaných krajín tiež najväčší rozdiel v počte obyvateľov.  Kým Budapešť má podľa oficiálnych štatistík 1,76 milióna obyvateľov, Debrecín iba 202 520. Rozdiel na Slovensku a v Českej republike je tak nižší. Bratislava má podľa oficiálnych štatistík približne 425-tisíc obyvateľov, Košice necelých 240-tisíc. Praha 1,28 milióna a Brno takmer 378-tisíc domácich.

Je jedno, o aké vzdelanie ide, slovenský rozdiel je citeľný

Keď porovnávame platy v hlavnom meste a v Košiciach bez zohľadnenia nákladov, môžeme vidieť, že košickí zamestnanci majú výrazne nižšie platy pri všetkých vzdelanostných úrovniach.  

V podstate tak platí, že celkový priemerný plat košického zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa je podobný ako priemerná mzda bratislavského pracovníka s maturitou alebo nadstavbou.

Analýza ukázala, že rozdiel je v každom jednom odvetví

Naši analytici boli zvedaví, či sa vyššie mzdy v Bratislave ukážu v každom jednom odvetví alebo sa podarí nájsť sektor, v ktorom je možné nájsť vyššie platy v metropole východného Slovenska. Jednotlivý zoznam celkových priemerných platov podľa odvetví v Bratislave a Košiciach však potvrdil, že hlavné mesto ponúka v priemere vyššie platové ohodnotenie bez ohľadu na to, o akú pracovnú činnosť ide.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Platy