Priemerný zárobok Slovákov stúpol medziročne o takmer 70 eur. Ide o druhý najvyšší nárast za 10 rokov

13. januára 2020
4 min

Rast miezd na Slovensku bol v roku 2019 opäť výrazný. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že výška priemerného zárobku zamestnancov sa menila výraznejšie ako v roku 2018.

Keď si predstavíme pomyselnú priemernú výplatnú pásku na Slovensku, v roku 2019 na nej svietila hrubá suma 1 101 eur. Základný priemerný plat bol v minulom roku o 66 eur vyšší ako v predošlom období. Informuje o tom analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Priemerný plat rástol výraznejšie ako v roku 2018

Rok 2019 priniesol jeden z najvýraznejších rastov platov za posledné obdobie. Za posledných 10 rokov skončil na druhom mieste.

Rekord doteraz drží rok 2017, keď priemerný plat narástol medziročne o 6,6 percenta.

Len približne polovica Slovákov má základný plat nad tisícku

Analýza Platy.sk vyčíslila, že iba 50 percent Slovákov má vyšší základný plat ako 1009 eur v hrubom. Desatina zamestnancov u nás má hrubý plat menej ako 653 eur.

Keď sa pozrieme na najlepšie zarábajúcu desatinu Slovákov, ich plat je nad 1753 eur v hrubom.

Najvyššie platy v Bratislave, v najväčší nárast v Košiciach

Priemerný základný plat v Bratislavskom kraji je výrazne vyšší ako na zvyšku Slovenska. V roku 2019 predstavoval 1484 eur v hrubom. Nasleduje Košický kraj, za ním trnavský a trenčiansky región.

Najvyšší medziročný percentuálny nárast miezd bol zaznamenaný v Košickom a Banskobystrickom kraji.

Najväčšia priepasť je medzi Bratislavským a Prešovským krajom

Takmer 18 percent zamestnancov v Prešovskom kraji zarába menej ako 650 eur v hrubom. Keď sa pozrieme, koľko je takýchto pracovníkov v Bratislave a okolí, ide len o zhruba 2 percentá.

Obrovský rozdiel je vidieť aj pri pohľade na zárobky nad 2000 eur. K takémuto platu sa dostanú v Prešove a okolí iba vyvolení, teda menej ako tri percentá ľudí. V regióne hlavného mesta ide o viac ako 17 percent zamestnancov.

Na Slovensku si najmenej ceníme upratovanie, či poštové služby

573 eur. Taký bol najnižší priemerný plat na pozícií v roku 2019. Takýto priemerný zárobok mala podľa Platy.sk pozícia upratovačky.

Platy pod hranicou novej minimálnej mzdy pre rok 2020 (580 eur) boli aj na pozíciách poštového doručovateľa či pomocnej sily do kuchyne. Päticu najhoršie platených povolaní uzatvárajú pozície chyžnej a sanitára.

Medzi najlepšie ohodnotenými sú najmä IT pozície

Naopak, medzi najlepšie platenými pozíciami mimo manažmentu, možno nájsť najmä IT povolania. Najvyšší plat minulého roka mal IT architekt s priemernou základnou mzdou 3024 eur v hrubom.

Medzi päticou najlepšie platených pozícií minulého roka sa nachádza aj iOS programátor, advokát, daňový poradca a špecialista IT bezpečnosti.

 

 

Portál Platy.sk pracuje s informáciami od tisícov respondentov, ktorí prichádzajú na stránku, aby si porovnali svoj súčasný zárobok s priemernými mzdami na rovnakých pozíciách. Pre platové analýzy používa jedinečné data a vlastnú metodiku

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Platy