Prvý polrok na Profesii: Záujem firiem o nových ľudí pretrváva. Počet ponúk v Prešove predbehol Trenčín

25. júla 2018
4 min

Čísla najväčšieho pracovného portálu na Slovensku dokazujú, že záujem zamestnávateľov o nových pracovníkov neutícha. Platí, že najväčšie uplatnenie na trhu práce majú ľudia, ktorí chcú pracovať v obchode, výrobe, doprave, administratíve a IT.  

Vyše 134-tisíc. Takýto počet pracovných ponúk zverejnili firmy na portáli Profesia.sk za 1. polrok 2018. Ak zoberieme do úvahy, že zamestnávatelia môžu pri jednom pracovnom inzeráte hľadať viacerých zamestnancov, skutočné číslo voľných pozícií na najväčšom pracovnom portáli by bolo ešte vyššie.  

Enormný záujem pretrváva

Napriek tomu, že počet inzerátov predstavuje o približne 2-tisícky nižšie číslo ako tomu bolo za rovnaké obdobie vlani, môžeme konštatovať, že záujem o novú pracovnú silu pretrváva. Pozitívne totiž je, že firmy nehľadajú nových zamestnancov iba z dôvodu fluktuácie, ale reálneho vytvárania nových pracovných miest. 

Ak porovnáme počet ponúk v prvom polroku 2018 s rovnakým obdobím v roku 2014, ponuka je aktuálne vyššia o 76 percent. 

Iný pohľad na dostupnosť práce

Portál Profesia.sk neustále poukazuje na nepomer rozloženia pracovných ponúk. Väčšina sa nachádza na západe. Na strednom a východnom Slovensku sú čísla podstatne nižšie. Presnejší obraz však získame, keď sa pozrieme na počty ponúk po jednotlivých okresoch. (Profesia eviduje pod Bratislavou dokopy okresy Bratislava I, II, III, IV a V a pod Košicami okresy Košice I, II, III, IV a Košice okolie.)

Počet ponúk v hlavnom meste bol takmer 49-tisíc. Je to 5-krát viac ako počet ponúk v Košiciach, ktoré sú na druhom mieste.

Zaujímavosťou je, že okres Prešov mal v 1. polroku 2018 dokopy vyše 4600 ponúk, čo je viac ako Trenčín. Trenčiansky okres mal zhruba o 40 ponúk menej.

Najmenej práce je na strednom Slovensku

Sedem z desiatich okresov s najnižším počtom ponúk je na strednom Slovensku. Na spodku rebríčka sa nachádzajú štyri okresy Banskobystrického kraja, tri Žilinského kraja, dva z Prešovského a jeden z Košického kraja. V tejto spoločnosti neskončil ani jeden okres zo západu.

Najmenej ponúk za prvých šesť mesiacov aktuálneho roka evidoval portál Profesia.sk v Poltári. Pre zaujímavosť, počet ponúk je 35-krát nižší ako v hlavnom meste. 

Bratislava a tí ostatní…

Zamestnávatelia hľadali najčastejšie ľudí do odvetví obchod, výroba, doprava, administratíva a IT. Profesia zaznamenala nad 10-tisíc inzerátov pri ponukách operátora výroby, robotníka, administratívneho pracovníka a predavača. Treba však zdôrazniť, že na Slovensku prevládajú veľké rozdiely medzi hlavným mestom a zvyškom Slovenska aj v ponúkaných pozíciách. Administratívne pracovné miesta sa totiž vyskytujú najmä v Bratislave.

Kým v Bratislavskom kraji je najinzerovanejšia pozícia administratívneho pracovníka, vo všetkých ostatných krajoch na Slovensku je to operátor výroby. 

Záujem ľudí je rôznorodý

Pretrvávajúcim problémom v regiónoch zostáva, že ľudia majú  záujem zväčšia o iné pozície, na aké hľadajú firmy zamestnancov. Na Slovensku je záujem najmä o miesta v administratíve, či personalistike. 

Ak sa pozrieme na to, na akú pozíciu sa zamestnávateľom v krajoch hľadalo ľudí v 1. polroku najjednoduchšie, zväčša ide o pozície v cestovnom ruchu, administratíve, prípadne marketingu(Mapka zobrazuje pozície s najvyšším priemerným počtom reakcií na jednu ponuku.)  

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

Napísala Nikola Richterová
#Prešovský kraj #Trh práce