Rebríček odvetví a pozícií podľa konkurencie medzi uchádzačmi: Získať novú prácu je najťažšie v prekladateľstve a najľahšie v informačných technológiách

6. októbra 2021
4 min

Tretí štvrťrok 2021 priniesol na najväčší pracovný portál na Slovensku rekordný počet ponúk. Spoločnosť Profesia prináša rebríček odvetví a pozícií, kde je dnes podľa konkurencie medzi uchádzačmi najľahšie a najnáročnejšie získať nové uplatnenie.

Tretí kvartál 2021 priniesol na pracovný portál Profesia takmer 84-tisíc pracovných ponúk.

Zamestnávatelia uverejnili o vyše 4-tisíc inzerátov viac než v predošlom štvrťroku, ktorý bol až doteraz označovaný za rekordný.

Odvetvia, v ktorých sa zamestnávatelia tešia veľkému záujmu ľudí

Ani vysoký počet pracovných ponúk však nemusí automaticky znamenať, že uchádzači nájdu prácu vždy jednoducho. Toto platí najmä vtedy, keď si hľadajú nové uplatnenie na miestach, o ktoré má záujem vysoký počet ďalších kandidátov.

Spomedzi sektorov je dnes najväčšia konkurencia v prekladateľstve a tlmočníctve. Aktuálne platí, že ak uchádzač alebo uchádzačka zareaguje na ponuku práce, musí počítať s tým, že do tej istej firmy pošle na túto pozíciu životopis v priemere 40 ďalších ľudí.

Vysoký záujem vidíme tiež pri inzerátoch v administratíve, žurnalistike, personalistike či v obchode.

Najnáročnejšie je dnes získať prácu hostesa/ky

Analýza Profesie rozoberá aj záujem ľudí o konkrétne pozície. V roku 2021 platí, že z hľadiska uchádzačskej konkurencie je najnáročnejšie získanie práce hostesa/ky. Na jednu ponuku práce zareaguje v priemere až 73 ľudí. Dôvodom tohto vysokého čísla je najmä stále pretrvávajúca koronakríza. Vďaka nej je počet ponúk na takúto prácu stále nízky. V aktuálnom roku firmy uverejnili zatiaľ iba 63 inzerátov.

Na druhom mieste skončila pozícia sekretára/ky. Napriek tomu, že firmy v roku 2021 uverejnili až tisíc pracovných inzerátov na túto pozíciu, priemerný počet uchádzačov je vysoký. Na jeden inzerát zareaguje v priemere takmer 57 ľudí. Táto pozícia patrí medzi absolútne najobľúbenejšie povolania na Slovensku.

Sektory, kde odborníci nehľadajú novú prácu dlho

Špecialisti v IT, elektrotechnici, energetici a strojári. Analýza najväčšieho portálu na Slovensku sleduje, že práve títo uchádzači majú aktuálne najjednoduchšie podmienky na získanie novej práce.

Na prvom mieste v rebríčku sektorov s najnižšou uchádzačskou konkurenciou sa nachádza IT. Posledné mesiace priniesli zvýšený dopyt po špecialistoch a špecialistkách v tomto sektore. Odvetvie nakopla paradoxne práve koronakríza, ktorá zvýšila dôraz na prácu na diaľku či online predaj. Firmy potrebujú IT odborníkov viac ako kedykoľvek predtým a práve vysoký dopyt spôsobil, že hľadanie tejto pracovnej sily sa aktuálne považuje za najnáročnejšie. Na jednu pracovnú ponuku zareaguje na najúspešnejšom pracovnom portáli v priemere 5 ľudí.

Trh práce patrí IT špecialistom

Či už je človek IT špecialistom s dlhoročnou praxou alebo len absolvent vysokej či strednej školy tohto smeru, je isté, že nové uplatnenie sa bude hľadať ľahko. Najviac to platí pre pozíciu DevOps Engineer. Na jednu ponuku práce zareaguje v priemere jeden uchádzač.

Rebríček, ktorý je preplnený najmä programátormi, dopĺňajú dve pozície zo zdravotníctva a to revízny lekár/ka a pôrodný/á asistent/ka.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce