Svitá trhu práce na lepšie časy? Počet ponúk stále rastie

29. júna 2020
3 min

Čísla portálu Profesia.sk sú každý týždeň pozitívnejšie. Od kritického 15. kalendárneho týždňa sa situácia v počte pracovných ponúk neustále zlepšuje. Posledné obdobie počet nových inzerátov za týždeň presahuje hranicu 3-tisíc. Aktuálne čísla z trhu práce zverejňuje portál na Covid.profesia.sk.

Najväčší pracovný portál na Slovensku Profesia.sk hlási pozitívny vývoj v počtoch pracovných ponúk.

Zatiaľ najvyššie číslo bolo zaznamenané v poslednom 26. kalendárnom týždni. Od 22. do 28. júna 2020 zamestnávatelia uverejnili 3 268 nových pracovných ponúk.

Najvyšší prepad predstavoval až 70 percent

Keď porovnáme počet ponúk v poslednom týždni s rovnakým obdobím minulého roka, stále ide o prepad o 35 percent. V 26. kalendárnom týždni 2019 bolo na portáli 5032 nových pracovných ponúk.

Pohľad na vývoj v posledných týždňoch však jasne naznačuje, že situácia na trhu práce smeruje postupne do pozitívnejších čísel.

Stráca automobilový priemysel či strojárstvo, prebúdza sa cestovný ruch

Odvetviami, pri ktorých Profesia eviduje najvýraznejší medziročný pokles počtu inzerátov sú najmä pomocné práce, automobilový priemysel a strojárstvo.

Pracovný portál eviduje nižší počet ponúk vo všetkých sektoroch. Ani v jednom prípade tak nejde o lepšie čísla ako tomu bolo v roku 2019. Najmenší prepad možno registrovať v stavebníctve, kde medziročne klesol počet inzerátov o zhruba 11 percent.

Analýza tiež ukazuje veľké prebudenie cestovného ruchu, gastra a hotelierstva. Odvetvie, ktoré bolo v marci a apríli ovplyvnené vírusom Covid-19 najviac, je v rebríčku najnižších poklesov po stavebníctve a manažmente na treťom mieste.

Pozície, ktoré evidujú viac ponúk ako pred rokom

Napriek tomu, že v medziročnom porovnaní eviduje Profesia pokles pri všetkých sektoroch, nájdu sa aj pozície, kde je aktuálne viac pracovných ponúk ako tomu bolo pred rokom.

Ide najmä o pozície sestry, farmaceuta, zástupcu vedúceho predajne, finančného manažéra či vedúceho predajne.

 

Spoločnosť Profesia uverejňuje novinky z trhu práce v súčasnej mimoriadnej situácii pravidelne. Sprístupnili sme  COVID 19 Recruitment Report, ktorý je dostupný na covid.profesia.sk. Ide o týždenné údaje o počtoch nových pracovných ponúk na portáli Profesia.sk. Údaje sú aktualizované každý pondelok o ďalší ukončený týždeň. Ide o pomôcku, ktorá môže urýchliť tok informácií medzi našou spoločnosťou, zamestnávateľmi, médiami a mnohými ďalšími.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Trh práce