Rastúci záujem o absolventov zvyšuje ich požiadavky: Platové očakávania rástli najviac za posledné roky

25. júna 2018
4 min

Svoju cenu na trhu práce si uvedomuje čoraz viac absolventov. Tým v súčasnosti nahráva najmä situácia, keď rekordná nezamestnanosť znižuje záujem o voľné pracovné pozície. Aj to je zrejme dôvod, prečo platové očakávania čerstvo doštudovaných Slovákov oproti predošlému roku rekordne rástli.  

Postavenie absolventa vysokej školy je dnes lepšie ako v minulosti. Záujem firiem o týchto uchádzačov sa zvyšuje. Aj to môže byť jeden z impulzov, prečo absolventom rastú mzdové nároky. Priemerný očakávaný plat absolventa v roku 2017 predstavoval podľa portálu Profesia.sk 995 eur.

Rekordný nárast

Vlani chceli absolventi o 38 eur vyšší plat ako čerstvo doštudovaní uchádzači v predošlom roku. Medziročné rozdiely očakávaných čísel na výplatnej páske sa neustále zvyšujú. Doteraz sme však sledovali pomalšie tempo rastu. Vlani išlo o 17 eur, predvlani iba o 9 eur.

Nadpriemerné požiadavky až na šiestich školách

Spomedzi verejných vysokých škôl skončilo nad hranicou 1000 eur hneď šesť. Medzi nimi sú všetky tri technické univerzity. Okrem škôl v Bratislave, Košiciach a Žiline sú medzi absolventmi s nadpriemernými očakávaniami aj uchádzači zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Platové očakávania ovplyvnili tiež výrazné regionálne rozdiely. V TOP 3 sa nachádzajú iba absolventi bratislavských univerzít

V TOP 10 informatici, technici a strojári

Najvyššie platové očakávania prekvapujúco neboli v Bratislave, ale na Fakulte špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Absolventi očakávali v roku 2017 nástupný plat takmer 1400 eur. V porovnaní s celkovým priemerným platom absolventa podľa Platy.sk, ktorý je takmer 1160 eur v hrubom, je to až o 20 percent viac .

Absolventi, ktorí majú nadpriemerné očakávania, vyštudovali výlučne odbory spojené s technikou, informatikou, či strojníctvom. 

Medzi TOP 10 s „najdrahšími“ absolventmi sú fakulty zo siedmich vysokých škôl. Okrem Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, aj Slovenská technická univerzita, Univerzita Komenského, Žilinská univerzita, Technická univerzita v Košiciach, Ekonomická univerzita a Slovenská poľnohospodárska univerzita.  

Najvyhľadávanejšia je práca v administratíve

Pracovať v kancelárii a starať sa o bežný chod firmy. Údaje z portálu Profesia.sk nasvedčujú tomu, že práve o takúto pracovnú činnosť má záujem najväčšia časť absolventov na Slovensku.

V prvej päťke najvyhľadávanejších pozícií je pritom väčšina pracovných ponúk vhodná aj pre ľudí so stredoškolským vzdelaním. 

Nezáujem pracovať v odbore štúdia

TOP 5 všeobecne najvyhľadávanejších pozícií výrazne ovplyvňujú absolventi, ktorí nemajú záujem pracovať v odbore, ktorý vyštudovali. Minuloročné štatistiky z pracovného portálu ukazujú, že ide najmä o absolventov pedagogiky, zdravotníctva a prírodných vied.

Pozícia učiteľa skončila v prípade absolventov pedagogiky až na 31. mieste. V prípade absolventov zdravotníctva bola pozícia, ktorá by súvisela s tým, čo vyštudovali, až na 51. priečke v ich záujme. V prípade čerstvo doštudovaných „prírodovedcov“ išlo dokonca až o 56. priečku, na ktorej skončil chemický laborant.

Väčšie očakávania absolventov

Zaujímavosťou je, že absolventi vysokých škôl mali porovnaní so všeobecnými očakávaniami uchádzačov na Profesia.sk často „väčšie oči“. 

Vyššie platové očakávania mali absolventi napríklad pri práci administratívneho pracovníka, recepčnej, či sekretárky. 

 

 

Kontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

 

 

 

 

Napísala Nikola Richterová
#Absolventi #Platy